Bitky fanoušků většinou zažehná jen tajné sledování, popisuje šéf policistů

Po zimní přestávce pokračuje i v Praze nejvyšší fotbalová liga. Desítkám, někdy i stovkám policistů včetně těžkooděnců nebo zásahovky tak začala pohotovost. Co týden je totiž zaměstnávají nedisciplinovaní fanoušci. Bitky si příznivci konkurenčních klubů často domlouvají předem. Před každým fotbalovým zápasem se proto policisté pečlivě připravují a bezpečnostní akce plánují přímo na míru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah při rvačce fanoušků před fotbalovým utkáním Zlín versus Bohemians ve vršovickém Ďolíčku

Policejní zásah při rvačce fanoušků před fotbalovým utkáním Zlín versus Bohemians ve vršovickém Ďolíčku | Foto: Evelyna Kulíšková

V živé paměti ještě mají policisté loňskou bitku asi sedmdesátky příznivců pražské Sparty a ostravského Baníku ve Strašnicích, ze které se před soudem zodpoví přes třicet chuligánů.

Tehdy policie konflikt zvládla včas rozehnat, a tak se obešel bez vážných zranění. Získat kontrolu nad často předem dohodnutými šarvátkami daleko od stadionů prý ale není jednoduché. Ženy a muži zákona proto musí být dobře připraveni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se pražští policisté připravují na problémové fanoušky, zjišťovala reportérka Evelyna Kulíšková

„Každý stadion je zmapován z ulic na příchodové a rozchodové trasy. Toto okolí je dále zmonitorováno před sezonou za použití vrtulníku, kdy víme, co kde může být za změny. I po linii dopravní policie zjistíme, jestli jsou někde uzavírky. Může tam být i materiál, který může být použit proti policii - to můžou být dlažební kostky, nějaké zábrany," popisuje přípravy na každou sezonu šéf čtvrtého policejního obvodu Ludvík Procházka.

Podle prvního průzkumu pak policie promyslí strategii dohledu nad pohybem fanoušků nejen kolem stadionu.

„Od ranních hodin komunikujeme, když víme, že přijedou fanoušci hostujícího celku, jestli autobusem, auty, vlakem. Takže probíhá monitoring už výjezdního místa plus dvě hodiny před utkáním je ještě poslední instruktáž. A pak už se každý věnuje svému úseku a svým úkolům," vysvětlil Procházka s tím, že jednou z úloh kriminalistů je také sledovat jednotlivé skupinky potenciálních potížistů a případně zakročit.

Bezpečnostní akce šité na míru

To se osvědčilo právě ve Strašnicích, ale i před posledním zápasem Bohemians se Zlínem ve vršovickém Ďolíčku. Právě policejní „sledovačka" je často jediný spolehlivý způsob, jak mít hromadné šarvátky, které jsou často vyprovokovány přes sociální sítě, pod kontrolou.

„Policie se podívá na stránky klubů, fanoušků, jaká je atmosféra v klubu. Záleží také, na kterém místě se ten klub v tabulce nachází. Když půjde o sestupová místa, je samozřejmě nálada fanoušků jiná, než když se bojuje o titul. Jinak policie má svoji poznatkovou základnu, zná i problémové fanoušky. Podle toho se vždy opatření připravuje," dodal šéf čtvrtého policejního obvodu Ludvík Procházka k dalším krokům, které policistům pomáhají zajistit před, během i po zápasech ve městě klid.

Tato opatření se navíc netýkají jen vyloženě rizikových utkání. Policisté se preventivně připravují na každý zápas a podle vyhodnocení očekávané míry rizika pouze korigují počet nasazených sil. Na menší zápasy většinou dohlíží kolem 50 a na větší 150 policistů včetně psovodů, zásahovky nebo těžkooděnců.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme