Dny židovské kultury nabídly i výjimečnou návštěvu Horní synagogy v Mikulově

Mimořádně a jen na pouhé dvě hodiny mohli lidé nahlédnout do rekonstruované Horní synagogy v Mikulově. Tamější festival Dny židovské kultury toho ale ukázal mnohem víc - třeba i obnovené bývalé lázeňské náměstí pod synagogou. Pořadatelé touto akcí připomněli výjimečné postavení mikulovské obce jako duchovního centra židovství na Moravě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikve, židovská obřadní lázeň

Mikve, židovská obřadní lázeň | Foto: Václav Žmolík | Zdroj: Český rozhlas

„Tady vedla třetí ulice k mikvi, takže tady ještě vidíme jeden půdorys domu a tady druhý půdorys domu. Takže dohromady je tady pět domů obnovených půdorysně pomocí živého plotu,“ říká zahradní architektka Jana Drochytková.

Drochytková, která se přede dvěma lety do Mikulova přistěhovala a osud bývalé židovské čtvrti jí nebyl lhostejný, popisuje novou podobu kdysi zpustlého místa mezi bytovými domy. Pro svůj nápad obnovy nadchla své kamarády, městské úředníky i dvě nadace.

Do domu umístili lavice a stůl, aby si lidé uvědomili, že v domech se dříve bydlelo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dny židovské kultury navštívila v Mikulově i Štěpánka Kadlečková

„Nahoře bude naučná cedule, kde popisujeme, jak to tady fungovalo, že tady opravdu žili ti nejchudší lidé z židovské čtvrti, že se tady většinou vyráběly knoflíky. Takže tady turisté můžou jít a třeba potkat nějaký perleťový knoflík,“ popisuje další záměr Jana Drochytková.

Díky úsilí dobrovolníků a některých obyvatelů okolních domů tak v místě vznikl parčík s lavičkami, plochou pro petanque a městským ohništěm. Nová odpočinková zóna se nachází na spojnici mezi mikví, rituální židovskou lázní, a horní synagogou, která byla včera otevřena pro návštěvníky festivalu mimořádně na pouhé dvě hodiny. Prochází totiž stále rekonstrukcí.

„Když jsme sem přišli poprvé, tak v zásadě to tady bylo mnohem strozší. Byla to adaptace z 80. let, chyběl zde především áron, což je schránka na tóru, je to oltářní architektura. Štuková výzdoba, kterou můžeme vidět na čtyřech kupolích, byla přetřena okrovým novodobým nátěrem,“ vysvětluje restaurátor Josef Červenka.

Podle Červenky tak nebylo úplně jisté, zda se restauratéři vůbec nacházejí v synagoze nebo zda jsou v nějakém jiném prostoru. Obnovený áron už mohli včera návštěvníci v synagoze obdivovat, na slavnostní otevření této židovské perly Mikulova si však budou muset ještě počkat.

Mikulovský židovský hřbitov je největším historickým židovským hřbitovem na území naší republiky | Foto: Václav Žmolík

„Nikdy člověk nemůže odhadnout, co se tam bude dít. Tady například byl celý krov sežraný tesaříkem, vlastně se muselo dělat větší výměny, než jsme předpokládali,“ říká koordinátor projektu Jan Kindermann z Federace židovských obcí a pokračuje:

„Byly tady problémy s bouráním bývalé zimní modlitebny a stavěním nové. Vlastně se pořádně nevědělo, jak ty konstrukce vypadají. Celé se to protahuje zhruba o tři čtvrtě roku. Slavnostní otevření předpokládáme v květnu příštího roku, tedy 2014, s tím, že musíme dodělat stálou expozici, která má téma ‚Rabi Löw a rabínská vzdělanost na Moravě‘.“

Konat by se v tomto prostoru měly i koncerty a další kulturní akce. Cena rekonstrukce se vyšplhala na necelých 40 miliónů korun.

Marína Dvořáková, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme