Do pražských ulic se vrátí odstraněné odpadkové koše, silničáři dostali 90 milionů

Stovky odpadkových košů, které nechala Praha kvůli úsporám odstranit, se vrátí na svá místa. Omezen nebude ani úklid v ulicích nebo kropení silnic. Město totiž Technické správě komunikací dorovná původně snížený rozpočet 400 milionů na letní údržbu veřejných prostranství o chybějících 90 milionů. Silničáři by ale potřebovali ještě další stamiliony na dluh po letošní dlouhé zimě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přeplněné popelnice, odpadky

přeplněné popelnice, odpadky | Foto: Eva Odstrčilová

Přeplněné odpadkové koše, nezametené ulice, všude plno prachu. Toho už se Pražané bát nemusí.

Na 1700 odpadkových košů, které na jaře zmizely z pražských ulic kvůli úsporám, se vrátí zpět. Neubude ani úklidu v ulicích nebo letní kropení silnic. To vše hrozilo poté, co Praha silničářům snížila letošní rozpočet a peníze na úklid chyběly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o návratu odpadkových košů do pražských ulic zjišťovala Evelyna Kulíšková

„Praha má poměrně vysoký standard úklidu. V lokalitách v centru Prahy se koše vyvážely pětkrát, šestkrát za den. Po Praze jsou tisíce košů, které jsou ve správě TSK. Další jsou ve správě dopravního podniku a městských částí."

„Strojní čištění probíhá na frekventovaných ulicích několikrát týdně. V rezidenčních čtvrtích děláme bloková čištění, která probíhají podle lokality dvakrát až třikrát do roka. Tohle všechno jsme museli omezit, a tím, že nám ty peníze snad magistrát přidělí, tak se k tomu můžeme vrátit," doufá mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Podle něj by Prahou přislíbené miliony měly stačit. Totéž si myslí i náměstek primátora Jiří Nouza z TOP 09, který návrh na zvýšení rozpočtu předloží ke schválení zářijovému zastupitelstvu.

„Byl posílen rozpočet TSK o 90 milionů korun. Jedná se o letní údržbu komunikací v Praze a všechny činnosti s tím související, včetně blokového čištění, údržby veřejných prostranství a tak dále. Takže v tuto chvíli se dá říct, že TSK má pokryté potřeby."

Peníze jsou potřeba i kvůli zimě a povodni

Vedle toho radní zvažují i další finanční injekci pro TSK, a to bezmála 200 milionů korun na nákup posypu pro na nadcházející zimní údržbu, ale také na doplatky po letošní zimě. Ta totiž Prahu stála přes 600 milionů, což je asi o třetinu víc, než magistrát původně počítal.

„Byl učiněn první krok k tomu, abychom se s tím vypořádali. Do 15. srpna musím předložit radě návrh na pokrytí nedoplatku ze zimního období sezony 2012 až 2013 a současně zajistit finanční prostředky na zimu 2013 až 2014. Důvod je celkem objektivní v tom, že letošní zima byla velmi intenzivní a trvala déle, než se předpokládalo, tudíž peníze prostě došly," vysvětlil Nouza.

Silničáři v hlavním městě se ale potýkají s nedostatkem financí dlouhodobě. Stamiliony chybí na opravy hned několika chátrajících velkých pražských mostů, které ještě více poškodila červnová povodeň, nebo na rekonstrukce a údržbu především vedlejších komunikací v metropoli.

Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme