Do Slatiňan na Chrudimsku se vrátili vzácní koně Převalského

Do hippologického muzea ve Slatiňanech se po více než půl roce vrátili dva koně Převalského. Ještě na jaře to přitom vypadalo, že zámecký výběh zůstane už navždy opuštěný. Nakonec je ale všechno jinak a malé východočeské městečko může opět lákat turisty k ohradě s těmito vzácnými a ušlechtilými zvířaty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůň Převalského | Foto: Tomáš Adamec

Půl roku byla ohrada u slatiňanského zámku opuštěná. Koně Převalského byli ve Slatiňanech od roku 1993 a na jejich pobytu neexistovala žádná regulérní smlouva. Zvířata totiž patří pražské zoo, výběh Národnímu památkovému ústavu a péči zajišťovala zámecká nadace, která ale přestala fungovat.

Koně výběh opustili v dubnu. Zámecké nadaci bývalého kastelána došly peníze na jejich chov. Kobylku Limu navíc zoo zařadila do programu záchrany druhů a ta tedy ze Slatiňan putovala do původní vlasti koně Převalského – do Mongolska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrat koní Převalského do Slatiňan sledoval redaktor Josef Kopecký

„Lima stejně jako Nepomuk půjdou do vlasti svých předků dát naději záchraně tohoto druhu ve volné přírodě,“ tvrdil tehdy Evžen Kůs z pražské zoologické zahrady, že chov koně Převalského ve Slatiňanech skončil. Nyní je ale všechno jinak.

Koně jsou zpátky a v neděli odpoledne proběhlo jejich slavnostní přivítání. Na návštěvníky zatím čeká jeden chovný pár, ale památkáři doufají, že to tak nezůstane dlouho a brzy se bude slavit narození hříběte. „Vrátili se k nám Xandy a Fučík, kteří už tady dříve bývali, takže snad budeme mít zase jednou hříbátka,“ raduje se kastelán Jaroslav Bušta.

Náklady na jejich chov si vezme na starosti Národní památkový ústav v Pardubicích. Ten už nechal opravit výběh. „Museli jsme opravit ohradu, která tam stála už osm let, takže se komplet opravila a natřela, kůly se vyspravily,“ říká náměstek ředitele Pavel Ježek.

Nikdo si zatím netroufne tvrdit, jestli je návrat skutečně definitivní. NPÚ počítá s tím, že na místě koně vydrží, ale změnit by to mohla například chystaná obnova zámeckého parku. Pokud by památkáři získali dotaci, nedá se vyloučit další stěhování. Napjatou situaci kolem koní ilustruje i to, že během noci někdo poškodil elektrický ohradník výběhu.


Zvětšit mapu

Michaela Vydrová, Mirko Kašpar, Drahomíra Bačkorová, Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme