Halušky nebo knedlíky. Muzeum v Lánech servírovalo oblíbená jídla prezidenta Masaryka

Lány si připomínají narozeniny Tomáše Garrigua Masaryka. První československý prezident je slavil 7. března, už v sobotu ale měli v lánském muzeum Den T.G.M.. Návštěvníci tady třeba mohli ochutnat jeho oblíbená jídla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TGM (Tomáš Garrigue Masaryk) v roce 1920

TGM (Tomáš Garrigue Masaryk) v roce 1920 | Foto: Library of Congress | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Návštěvníci mohli v Lánech ochutnat nejoblíbenější jídla prvního československého prezidenta. Na talíři tak našli například bramborovou polévku nebo halušky s brynzou.

„Úplně nejoblíbenější jsou švestkové knedlíky s mákem. Ty nesmějí nikdy chybět,“ říká ředitelka muzea Magdalena Elznicová Mikesková.

Masaryk se narodil v roce 1850 v Hodoníně. Na zámku v Lánech trávil hodně času v době svého prezidentského úřadu.

Hlavní expozice muzea přibližuje osobnost T. G. Masaryka, jeho rodinu a historické události, které zasáhly do jejich života. K nejvzácnějším exponátům patří jezdecký oblek T. G. Masaryka, jeho cvikr, panama klobouk, cestovní kufr, rukavice, sváteční šaty Charlotty G. Masarykové, stolní diář Jana Masaryka, klobouk Alice Masarykové a další předměty.

Součástí výstavních prostor je i stálá výstava Masaryk ve výtvarném umění, která prezentuje díla významných českých i zahraničních umělců. Řadu faktů lze dohledat v materiálech knihovny a badatelny.

Sabina Vosecká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme