Informační systém úřadů práce dělá chyby. Doplácejí na ně ti, kdo pobírají sociální dávky
Úřady práce si stále stěžují na nový, špatně fungující informační program. Přestože funguje už rok a čtvrt, má zásadní chyby. Na ty doplácejí nezaměstnaní a lidé pobírající sociální dávky.
Dostali jste pozdě sociální dávky? Nebo jste nestihli zdravotní pojišťovně doložit včas, že jste nezaměstnaní? Váš kontaktní úředník na úřadu práce za to ale zřejmě nemůže. Chyby totiž dělá nový informační systém.
V Rychnově nad Kněžnou si ředitel úřadu Petr Richtera stěžuje především na to, že systém je například na začátku každého měsíce příliš pomalý:
"Stává se, že program několikrát během evidence třeba spadne. Trvá dlouho připojení, hlavně přidělení čísla ve spisové službě a podobně. Takže dost často se stává, že se s klientem musíme rozloučit s tím, že příslušný doklad třeba o tom, že vstoupil do evidence, který potřebuje pro zdravotní pojišťovnu, mu dáme příště nebo mu ho pošleme poštou.“
O problémech s informačním systémem úřadů práce natáčela redaktorka Kristýna Štanderová
Pokud ale nenahlásíte zdravotní pojišťovně včas, že jste v evidenci úřadu práce, může vám uložit pokutu.
„Člověk to, že se zaevidoval na úřadu práce, musí oznámit VZP do 8 dnů od data evidence. Pokud to neudělá, tak porušil zákonem oznamovací povinnost, a hrozí mu tak v krajním případě pokuta až 10 tisíc korun,“ potvrzuje mluvčí VZP Oldřich Tichý.
To ale není jediný problém. Někteří lidé nemusí dostat ani sociální dávky. Program totiž občas zaměňuje data. Jiní zase dostávají peníze pozdě. Podle ředitele náchodského úřadu práce Petra Hlavizny je vina také na centrálním systému:
„Je to vlastně způsobeno nově nastaveným systémem výplat. Není to způsobeno přímo těmi aplikacemi přímo u nás na úřadě, ale v jednotném výplatním místě, kde dochází k prodlevám ve výplatách dávek. Ty dávky jsou z naší strany zpracovány včas, ale potom se zpozdí právě tam, v jednotném výplatním místě."
Úřady práce tak nemohou vyjít vstříc nejen žadatelům o práci, ale také zaměstnavatelům. Nový program neuměl vyhledávat podle jejich kritérií.
„Když jsme chtěli vybrat třeba středoškoláka, který mluví anglicky, má tři roky praxe, vystudoval ten a ten obor a bydlí v té a té lokalitě, byli jsme to schopni do systému dát a on nám vyjel seznam. Úplně běžná praxe služeb zaměstnanosti tak, jak si představuji, že by měly fungovat. Ten systém na to bohužel vůbec nepamatoval a teprve po roce se dá říct, že jsme schopni aspoň podle některých kritérií vybrat vhodné uchazeče,“ říká Richtera.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chyby systému uznalo. Podle mluvčí Štěpánky Filipové teď chystá nápravu:
„MPSV připravuje novou IC strategii resortu. Připravuje také krizové řešení v případě, že by se stávající agendové systémy musely podle rozhodnutí Antimonopolního úřadu odpojit."
Ať už se v budoucnu stane cokoli, na chyby už měsíce doplácejí ti, kteří jsou právě na sociálních dávkách doslova závislí.