Jihlavě se sesunula další část historických hradeb

Historické opevnění Jihlavy se opět bortí. Tento týden se v lesoparku Heulos sesunulo asi patnáct balvanů na cestu, kudy denně procházejí desítky lidí. Ti nad stavem hradeb neskrývají rozhořčení. Obzvlášť poté, co podobný problém Jihlava řešila už v minulých letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místní nad stavem hradeb neskrývají rozhořčení | Foto: Lucie Maxová

„Je to bordel, už to měli dávno opravit. To už je tady bůhví jakou dobu,“ rozčiluje se důchodce Milan, který si podél hradeb, přes lesopark Heulos, krátí cestu na nákup.

Z uvolněných balvanů nemá dobrý pocit ani další muž, který prochází kolem, pan Josef: „Protože to by se opravdu mohlo stát, že by náhodou šel někdo kolem a měl by to na nohách.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na místě sesuvu hradeb natáčela Lucie Maxová

Proč se část hradeb v těchto místech, nedaleko kostela svatého Jakuba, zřítila, vysvětluje Aleš Zabloudil z jihlavské správy realit:

„Tady vidíte, že v tom rostou nějaké stromy, nebo rostly a prostě jak se tam dostane voda, tak to mráz roztrhá a celý se to pak oddělí, ta stěna od toho,“ popisuje. Na hradbách je ale podle něj v těchto místech nedostatků více:

„Je to nebezpečné. Tady ta římsa už se taky trhá, tak mohlo by to na někoho spadnout,“ dodává Aleš Zabloudil a souhlasí s ním i důchodce Milan: „To by se mohlo sesout. A támhle to taky, to za chvilku spadne celý.“

Historické opevnění Jihlavy se opět bortí | Foto: Lucie Maxová

Protože jsou hradby v místech, kde se kameny sesunuly, v soukromém vlastnictví, jdu přímo za majitelkou Janou Vackovou. Jak se od ní dozvídám, s manželem přišli k hradbám při koupi domu, který nad nimi stojí.

„Ani jsme pořádně nevěděli, že to k domu patří. Loni jsme už část opravovali. A když jsme to procházeli, tak jsme s manželem říkali, že letos určitě budeme opravovat další, protože ty pukliny tam jsou vidět,“ říká majitelka.

Nyní by manželé rádi jednali s vedením města, jestli by si od nich hradby nepřevzalo do svého vlastnictví.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme