Již za tři dny se uzavře budova Národního muzea

Pantheon Národního muzea zaplní ve čtvrtek 7.7. tóny skladeb Antonína Dvořáka. Až dozní, začne sedmiletá rekonstrukce historické budovy muzea, která je od roku 1891 dominantou pražského Václavského náměstí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní muzeum

Národní muzeum | Foto: Jiří Zahradník

Muzeum jako instituce vzniklo už 15. dubna 1818, ale stávající budovu využívá teprve od roku 1891. Tato historická budova od začátku sloužila nejenom jako expoziční, ale i jako depozitář sbírek, laboratoře a pracovny. Podle toho, v jakém stavu je budova muzea po 130 letech své existence, kdy prakticky nedošlo k větším opravám a navíc byla poškozená i dvěma vojenskými útoky v letech 1945 a 1968, to vypadá, že nezůstane na kameni kámen.

Kromě toho, že budova projde náročnou rekonstrukcí, získá muzeum i dvojnásobek výstavních prostor. Návštěvníci se proto mohou těšit i na dvojnásobné množství exponátů, než co bylo k vidění dosud. Muzeum tak zveřejní část unikátních sbírkových předmětů, které jsou zatím ukryty v depozitářích. V rámci rekonstrukce získá nejenom dvojnásobné výstavní prostory, ale také třeba zámezí pro školní výuku nebo návštěvníky s dětmi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Gulda o chystaném uzavření budovy Národního muzea

Rekonstrukce se plánuje na dobu sedmi let a jediný muzejní exemplář, který zůstane po dobu celé rekonstrukce a také po ní na svém místě, je kostra obrovského plejtváka myšoka.

Znovu se Národní muzeum tedy otevře v roce 2018 při příležitosti 200. narozenin budovy.

Národní muzeum je možné navštívit ještě naposledy v těchto dnech: po oba sváteční dny platí běžná otevírací doba, ve čtvrtek je otevřeno až do 8 hodin večer a vstup je zdarma.

Ačkoli bude znepřístupněna historická budova Národního muzea, uzavírka se netýká ostatních institucí, které pod Muzeum spadají. Stále zůstává otevřeno Náprstkovo muzeum, památník na Vítkově nebo třeba muzeum Antonína Dvořáka a další.

Jana Gulda, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme