Konvoj americké armády pojede na konci března do Prahy po dálnici D1

Řidiči na dálnici D1 budou mít 30. března zřejmě velmi zajímavou podívanou. Po vysočinském úseku dopravní tepny pojede konvoj amerických vojáků s různými typy armádních vozidel. Žádné dopravní komplikace by podle ministerstva obrany způsobit neměl. Vojáci se přes naše území dostanou na domovskou základnu v Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci překročí hranice celkem na třech místech - v Bohumíně, Náchodě a Harrachově. Po vysočinském úseku dálnice D1 pojede skupina z Bohumína.

Přes Ostravu se dostanou do Vyškova, kde stráví Američané noc. Druhý den pak zamíří přes Brno na Vysočinu a do hlavního města.

„Kolony budou rozděleny do několika proudů, které vyrazí na stanovenou trasu přesunu vždy v časových odstupech tak, aby co nejméně zatížily ostatní dopravu. Na trase přesunu pak s ohledem na plynulost v maximální možné míře využijí dálnice,“ popisuje mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Všichni vojáci se následně setkají v hlavním městě. Zkontrolují vozy, natankují a odpočinou si před další cestou do Německa. Konkrétně vyrazí do bavorského městečka Vilseck, kde mají základnu.

Konvoj se bude vracet z vojenského cvičení Atlantic Resolve. V Česku bude na konci března 520 vojáků, kteří pojedou ve 120 vozidlech.

Obrněný bojový transportér Stryker | Foto: Reuters

Konkrétně půjde o osmanáctitunové obrněné transportéry Stryker. Pro srovnání to jsou vozidla typově podobná pandurům. Vojáci se na našem území zdrží tři dny, všechny výdaje platí americká vláda.

„My jako armáda České republiky budeme poskytovat asistenci typu poskytování pohonných hmot a dalších záležitostí s takovým přesunem souvisejících, ale všechny náklady si hradí americká strana sama,“ upřesnill už dříve ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

Předseda KSČM Filip nesouhlasí

Vláda průjezd Českou republikou povolila i kvůli bezpečnostní situaci v Evropě. Podle ministra Stropnického jde o upevnění spolupráce a spojenectví.

Šéf komunistů Vojtěch Filip dnes průjezd amerických vojsk kritizoval. Považuje ho za provokaci v době, která jde proti úsilí Evropské unie vyřešit konflikt na Ukrajině diplomaticky.

„Mám e-mail zahlcený dopisy občanů České republiky, kteří si nepřejí něco takového. Svým způsobem to vyvolalo i reakci KSČM, kdy bude vedena petiční akce proti zvyšování napětí na evropském kontinentě,“ řekl Filip.

Podobných přesunů bylo loni celkem sto třicet. Ze základny na základnu projelo přes Českou republiku 1600 zahraničních vojáků, z toho 600 Američanů.

Trasa konvoje | Foto: Český rozhlas

Obrněný bojový transportér Stryker | Foto: Reuters

David Černý, Anna Kottová, Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme