Lanovka na Sněžku se po jarní odstávce znovu rozjede

Už 63. sezónu dnes zahajuje lanová dráha na Sněžku. Má za sebou důkladnou jarní prohlídku, takže i letos vyveze na nejvyšší bod České republiky tisíce turistů. Letošní sezóna měla být původně poslední. Jak to ale vypadá, pojede se zřejmě i příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanovka na Sněžku funguje od roku 1949 | Foto: Luboš Veverka

Dvouúseková lanovka odvezla až na vrchol Čech za dobu své existence přes sedm milionů turistů. Každou sezónu prodají na dolní stanici kolem 180 tisíc jízdenek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Martina Pařízka k zahájení další sezóny provozu lanové dráhy na Sněžku

Technici při jarní odstávce i letos prověřili stav všech zařízení. „Vyměnila se převodovka na prvním úseku, není to až tak velká práce, je to běžná práce, která se dělá jednou za rok, za dva,“ popisuje náčelník lanové dráhy Jiří Martinec. „Teď se nám projevila závada na elektromotoru na druhém úseku. Museli jsme ho odvézt, je to 400 kilo, takže s tím trochu práce bylo,“ dodává.

O rekonstrukci lanovky se v Peci pod Sněžkou mluví už řadu let. Reálné obrysy stavba dostala před časem, kdy se na lanovku podařilo sehnat peníze z EU. Co ale opravy zbrzdilo, byly problémy při výběrovém řízení na dodavatele stavby. Vypsáno bylo znovu. I teď se ale termín otevírání obálek odsunul.

„V průběhu výběrového řízení se vyskytly určité věci, takže došlo k tomu, že se muselo výběrové řízení prodloužit. Aby se stavba velice pečlivě připravila, město se rozhodlo to odsunout na příští rok. Stavba letos začne, měla by začít pravděpodobně v září, ale stávající lanovka by jezdila určitě do jara a nevíme, jestli příští léto,“ odhaduje Martinec.

Nová lanovka by měla být hotová na podzim roku 2013.


Zvětšit mapu

Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme