Lidé nosili do Národního muzea předměty z revolučního roku 1989

Do nové budovy Národního muzea v Praze dnes mohli lidé nosit předměty z roku 1989. Cílem je nasbírat co nejvíc upomínkových věcí z období revoluce a přidat je do evropského digitálního archivu Europeana. Lidé nosili hlavně noviny, časopisy a osobní fotografie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní muzeum, bývalá budova Federálního shromáždění | Foto: Wikimedia Commons

Jako jeden z prvních přišel do Národního muzea pan Jaroslav. Kurátorům přinesl, co doma našel.

„Nějaký plakáty, protože ty byly k volbám 1990, pak jsem tam dal noviny z doby, kdy tady byl papež. Zvláštnůstka jsou odznáčky OF, který tenkrát vyšly k volbám,“ ukazuje.

Dokumenty ve velké hale vybírají celkem tři kurátoři. Každý má své vlastní stanoviště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké věci lidé do Národního muzea nosili, zjistila reportérka Magdaléna Medková

„Tady se vybraly nějaké časopisy. Zajímavý je časopis Škrt – měsíčník Strany mírného pokroku v mezích zákona a Společnosti za veselejší současnost. Dále pak Mladý svět a noviny z té doby,“ uvádí jedna z kurátorek.

„Získali jsme velmi pěkné fotografie z demonstrací na Václavském náměstí. Máme ale i fotografie z rodinného života v 80. letech, jako je třeba trávení volného času, život na vojně, koncerty a podobně,“ dodává kurátor Ondřej Táborský.

Lidé do muzea mohli nosit jakékoli předměty, od novin a časopisů, přes fotografie až po drobnou elektroniku. Cenné jsou dopisy a osobní příběhy.

Vzpomínky se cení

„Máme tady diktafony a zpovídáme lidi, někdy je to poměrně zajímavé. Když jsme byli na sběrové akci v Plzni, docela dost nám toho pověděli pamětníci z místního Občanského fóra. Byli tam i příslušníci hudebního undergroundu,“ říká Táborský.

Vzpomínky kurátoři přepíšou a přidají k listinám. Archiváři je skenují přímo na místě, na server Europeana je chtějí nahrát do Vánoc.

„Teď řešíme, aby se vygenerovaly věci, co už jsou neskenované z Plzně a Hradce Králové, a budeme postupně zpracovávat Prahu. V průběhu prosince, nejpozději ledna, už by všechno mělo být na webu europeana.eu,“ informuje archivářka Zuzana Haraštová.

Projekt Europeana má za cíl sehnat co nejvíce předmětů z přelomových období. Česká republika společně s Polskem, Maďarskem, Německem a Baltskými státy schraňují věci z roku 1989.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme