Lidé nosili do Národního muzea předměty z revolučního roku 1989

Do nové budovy Národního muzea v Praze dnes mohli lidé nosit předměty z roku 1989. Cílem je nasbírat co nejvíc upomínkových věcí z období revoluce a přidat je do evropského digitálního archivu Europeana. Lidé nosili hlavně noviny, časopisy a osobní fotografie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní muzeum, bývalá budova Federálního shromáždění

Národní muzeum, bývalá budova Federálního shromáždění | Foto: Wikimedia Commons

Jako jeden z prvních přišel do Národního muzea pan Jaroslav. Kurátorům přinesl, co doma našel.

„Nějaký plakáty, protože ty byly k volbám 1990, pak jsem tam dal noviny z doby, kdy tady byl papež. Zvláštnůstka jsou odznáčky OF, který tenkrát vyšly k volbám,“ ukazuje.

Dokumenty ve velké hale vybírají celkem tři kurátoři. Každý má své vlastní stanoviště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké věci lidé do Národního muzea nosili, zjistila reportérka Magdaléna Medková

„Tady se vybraly nějaké časopisy. Zajímavý je časopis Škrt – měsíčník Strany mírného pokroku v mezích zákona a Společnosti za veselejší současnost. Dále pak Mladý svět a noviny z té doby,“ uvádí jedna z kurátorek.

„Získali jsme velmi pěkné fotografie z demonstrací na Václavském náměstí. Máme ale i fotografie z rodinného života v 80. letech, jako je třeba trávení volného času, život na vojně, koncerty a podobně,“ dodává kurátor Ondřej Táborský.

Lidé do muzea mohli nosit jakékoli předměty, od novin a časopisů, přes fotografie až po drobnou elektroniku. Cenné jsou dopisy a osobní příběhy.

Vzpomínky se cení

„Máme tady diktafony a zpovídáme lidi, někdy je to poměrně zajímavé. Když jsme byli na sběrové akci v Plzni, docela dost nám toho pověděli pamětníci z místního Občanského fóra. Byli tam i příslušníci hudebního undergroundu,“ říká Táborský.

Vzpomínky kurátoři přepíšou a přidají k listinám. Archiváři je skenují přímo na místě, na server Europeana je chtějí nahrát do Vánoc.

„Teď řešíme, aby se vygenerovaly věci, co už jsou neskenované z Plzně a Hradce Králové, a budeme postupně zpracovávat Prahu. V průběhu prosince, nejpozději ledna, už by všechno mělo být na webu europeana.eu,“ informuje archivářka Zuzana Haraštová.

Projekt Europeana má za cíl sehnat co nejvíce předmětů z přelomových období. Česká republika společně s Polskem, Maďarskem, Německem a Baltskými státy schraňují věci z roku 1989.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme