Lidé v Kosmonosech po útěcích pacientů žádají lepší zabezpečení psychiatrické léčebny

Celkem pět lidí uteklo za poslední dva týdny z psychiatrické nemocnice v Kosmonosech u Mladé Boleslavi. Většinu pacientů se podařilo rychle najít. I tak ale část obyvatel města volá po přísnějším zabezpečení léčebny. Mezi těmi, kdo svévolně opouští nemocniční areál, jsou často muži, kterým soud nařídil sexuologickou léčbu. Právě z nich mají někteří strach.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická nemocnice Kosmonosy | Foto: oficiální Facebook Psychiatrické nemocnice Kosmonosy

Vedení psychiatrické nemocnice příliš možností, jak řešit situaci s častými útěky svých pacientů, prý nemá. Podle ředitelky Dany Kolářové si lidé musí uvědomit, že léčebna v Kosmonosech není vězením ani takzvaným detenčním ústavem pro zvlášť nebezpečné chovance.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé v okolí mají strach z pacientů prchajících z psychiatrické léčebny v Kosmonosech. Ve městě natáčel Michal Trnka

„Nemáme tady strážce se samopaly. Nemocnice je zaměřená na léčbu,“ upozornila.

Na 20lůžkovém sexuologickém oddělení o něco přísnější režim přesto panuje. „Jsou tady dvoje dveře. Když se podíváme z okna, tak máme výhled do pacientského atria,“ popsala opatření primářka Zlata Mistolerová.

Z uzavřeného atria totiž pacienti neutečou. Brány areálu ale svévolně opouští většinou až v další části léčení. „Mají možnost navštěvovat terapie a tam už dohled není takový,“ dodala.

Situací na kosmonoské psychiatrii se už zabývalo i vedení města. To nakonec nevyslyšelo žádosti některých lidí, aby v případě útěku pacienta rozesílali zájemcům varovné zprávy na mobilní telefony.

„Opustili jsme tu myšlenku s tím, abychom zbytečně nešířili paniku,“ udal důvod starosta Jiří Muller zvolený za hnutí ANO.

Obavy části obyvatel

„Jsou tady na léčení, tak člověk neví, co od nich má čekat,“ zdůvodnila obavy z uprchlých pacientů sexuologického oddělení kosmonoské nemocnice paní Jaroslava.

Patří k těm, kteří by přivítali přísnější zabezpečení areálu, který stojí na kopci nad městem. V Kosmonosech jsou ale i lidé s opačným názorem.

„Oni většinou utíkají tam, kde bydlí,“ řekla paní Helena, která z pacientů strach nemá.

Ani teď nemůže léčebna vyloučit další útěky. O tom, kdo se v areálu bude léčit, totiž podle jejího vedení nerozhoduje sama nemocnice, ale velmi často jsou to přímo soudy.

Ty podle Jiřího Hovorky z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti berou vždy v potaz konkrétní okolnosti případu.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme