Města a obce mají problémy s příjmy. Unijní dotace jsou ohroženy

Daňové příjmy města Cheb jsou v současné době o 24 milionů nižší oproti předpokladu městského rozpočtu. Spolu s nerealizovanými prodeji městského majetku tak chybí v příjmech města už asi 50 milionů korun. Město řeší dilema, jestli má zastavit investice a přijít tím o evropské dotace na zastavené projekty, nebo jestli si má vzít komerční úvěr, a tím pádem se ještě více zadlužit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obec Trusnov

Obec Trusnov | Foto: Lukáš Peška

Cheb ale není jediným městem, které řeší takové problémy. Dilema, kdy se obce rozhodují, jestli se zadlužit nebo zastavit projekty a přijít tak o dotace, je v ČR poměrně rozšířené, což potvrzuje i předsedy politického hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, který je starostou obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku.

"Je to situace, kterou v současné době řeší většina starostů, zastupitelů a rad. Navzdory faktu, že nastalo období, kdy do obcí a měst proudí nejvíce prostředků z evropských fondů, se stává trendem hospodaření se ztrátou, a to v souvislosti s kofinancováním právě projektů dotovaných EU. Takovou situaci například naše obec bude řešit komerčním úvěrem a svépomocí," řekl Rádiu Česko Gazdík a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Daňové příjmy města Cheb jsou v současné době o 24 milionů nižší oproti předpokladu městského rozpočtu. Téma příspěvku redaktorky Magdalény Trusinové.

"Naplánovali jsme také mimořádné těžby v obecních lesích, zvýšili jsme poplatky za odpady, vodovod a kanalizaci. Jsou to krátkodobá opatření, která mají za cíl pokrýt náklady v řádech několika následujících měsíců," zmínil starosta s tím, že kdyby prostředky chyběly dlouhodobě, nenapadají ho další možná operativní řešení podobného typu.

Situaci by ale mohlo podle Gazdíka pomoci urychlení prací na změnách rozpočtového určení daní.

"V rámci rozpočtového určení daní, zvlášť v době krize, neprosazujeme takzvané státní nalévání finančních prostředků. Chceme zmíněné určení spíše vnitřně přerozdělit. Prostředky, kterých by se takový krok měl týkat, by měly být na úkor dotací. V současnosti totiž stát rozděluje zhruba 70 miliard korun netransparentními dotacemi na jednotlivé programy ministerstev, jako například porcování medvěda. Takové dotace by se měly urychleně rozpustit do rozpočtů obcí a měst, které by tímto zachránily," myslí si Gazdík.

Obce a města hospodaří dobře

Podle starosty navíc města i obce leckdy hospodaří lépe než stát. "V minulém roce měly obce v ČR naspořeno více než 20 miliard korun, a to zejména kvůli zmíněnému kofinancování projektů dotovaných Unií," potvrzuje Gazdík s tím, že i díky mnohdy racionálnímu postoji měst jsou jakožto subjekty vůči současné krizi odolnější.

Na to, kolik peněz plyne do městské poklady, má vliv několik faktorů. Především počet obyvatel obce, tedy těch lidí, kdo jsou v obci přihlášeni k trvalému pobytu. Čím více lidí, tím víc peněz ze státního rozpočtu.

Podobně se projevuje rozloha - čím větší obec, tím více peněz. Pro obec jsou také důležití úspěšní živnostníci. Městu totiž zůstává 30 procent z výnosu z daně, kterou osoby samostatně výdělečně činné platí. Obec také může obecní vyhláškou zvyšovat nebo snižovat koeficient u daně z nemovitosti.

A konečně se na obsahu městské kasy pozitivně projevuje počet zaměstnanců, tedy těch, kdo mají v dané obci místo výkonu práce. Přinášejí ale městu spíše menší sumy peněz.

Lukáš Vincourek, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme