Muzeum Jindřichohradecka vystavuje kočár pěvkyně Emy Destinnové

Muzeum Jindřichohradecka připravilo expozici o Emě Destinnové. Věnována je nejen kariéře operní divy, ale zachycuje také její život v jihočeské Stráži nad Nežárkou. Jednou z dominant výstavy je kočár, kterým Destinnová jezdila na vystoupení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum Jindřichohradecka připravilo expozici o světoznámé operní pěvkyni Emě Destinnové | Foto: Lucie Hochmanová

Kočár byl po dlouhá léta zavřený v depozitáři. Muzeum Jindřichohradecka ho poprvé představilo až při výročí 80 let od smrti světoznámé operní pěvkyně.

„Existuje dokumentární fotka, kde na tom kočáru odjíždí z pražského bytu na koncert. Určitě s ním jezdila i ve Stráži nad Nežárkou a v Jindřichově Hradci,“ přiblížil historik František Fürbach.

„Dokonce se traduje, že když měla první koncert v Jindřichově Hradci, ten plakát také pozorný návštěvník najde v expozici, tak v roce 1918 po koncertě studenti vypřáhli z kočáru koně a sami ji jaksi dopravili na kočáru do hotelu,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novou expozici se zajímala redaktorka Lucie Hochmanová

Kočár je vystaven v prvním patře muzea.

„Dalo to poměrně dost práce a samozřejmě jsme museli rozendat kola, střechu a silami vlastních rukou ho muzejníci dotáhli po schodech až do expozice a tady se zase smontoval,“ vysvětlil Fürbach.

Návštěvníci muzea si mohou prohlédnout také klavír, který má obrácené klávesy, nebo vyřezávanou postel.

Ema Destinnová, vlastním jménem Emilie Kittlová, se narodila 26. února 1878 v Praze a zemřela 28. ledna 1930 v Českých Budějovicích. Debutovala v drážďanské opeře, později působila v Berlíně, Londýně, Vídni, Paříži, Praze i New Yorku. Ke konci života pobývala v ústraní na zámku ve Stráži nad Nežárkou.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme