Nájemníci bytů v jablonecké ulici Na Vršku marně volají po opravách domů

Stará okna, která netěsní a sem tam vypadnou z rámů, dveře kterými profukuje, počmárané zdi, sousedi neplatiči, hluk během nočního klidu a vysoký nájem. Tak svoje bydlení v městských bytech v ulici Na Vršku v Jablonci nad Nisou popisují mnozí obyvatelé. Dovolávají se pomoci na radnici i u soukromých bytových družstev, ale zatím marně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

byt k pronájmu (ilustrační foto)

byt k pronájmu (ilustrační foto) | Foto: Eva Odstrčilová

Hlavní iniciátorkou odkupu bytů od města je Kateřina Tippeltová. „Město zvedlo nájem s tím, že udělá nová okna a nějaké úpravy, údržby na tom baráku a nedělo se nic,“ tvrdí. Lidem už se prý nechce platit nájem. Radši by byty vlastnili a investovali už do svého.

„Jenže tady je spousta lidí, kteří na to peníze nemají, fakt přežívají, nebo jsou to staří nemocní lidé, a hlavně je tady spousta neplatičů. Tak jak z neplatičů a volných bytů máme udělat 60 procent, to teda taky nevíme. Protože 60 procent je potřeba na odkoupení celého domu, zvlášť nám to neprodají,“ vysvětluje Tippeltová.

Přehrát

00:00 / 00:00

S nájemníky bytů v ulici Na Vršku mluvila reportérka Šárka Škapiková

Lidé tedy musejí být z většiny jednotní v tom, že do věci se vloží družstvo. Ne každý je ale vstřícný k tomu, o družstvu a o odkupu mluvit. Mnoha lidem je to zkrátka jedno. A tak problémy přetrvávají dál, říká další obyvatelka:

„Ten barák je úplně v dezolátním stavu a nikdo s tím nic nedělá. Nejhorší je, že město řeklo, že tady budou nějaké dotace a udělali z toho sociální byty a je to k ničemu. Vypadávají okna, výtahy nejezdí, zvonky nezvoní, schody dole padají, je to celé omlácené i ve sklepích, hrůza“ popisuje.

Podobné problémy jako v čísle 16 mají také v desítce: „Hlavní věc je, že se tam nastěhovala spousta nepřizpůsobivých lidí. Beru, že kdyby tam některé dali, tak snad by se to pochopilo, ale nemůžou tam poslat šest sedm rodin, kdy byli v bytě přihlášení tři a bylo jich tam dvanáct. S tím se nic nedělalo. A když vám v paneláku během roku třikrát hoří a někdo vás v jednu hodinu v noci budí, tak je to strašně nepříjemné,“ líčí jeden z obyvatel.

Město prý odkup nabídlo

Město bere tohle všechno v potaz, a proto lidem odkup nabídlo. Nikoho nenutíme, zdůrazňuje vedení města. A tak ani nejde nikoho nutit, aby podepsal papír o tom, že všechno převezme družstvo, vysvětluje primátor Petr Beitl z ODS:

„Je to výhodná nabídka, jsem o tom přesvědčen. A ty protiargumenty – my skutečně nemůžeme za ty lidi řešit jejich rozhodnutí, nemůžeme řešit, jak to budou financovat, z naší strany je to vstřícná nabídka, která platí jenom pro ty současné nájemníky bytů,“ tvrdí primátor a dodává:

„Skutečně existují potom nálezy a rozsudky typu, že ta cena není v podstatě snížená v souladu s právem. A takovýto nález, který může být nalezen na základě podnětu kohokoliv, třeba občana, který si koupil byt za dvojnásobnou cenu ve vedlejším objektu, pak může vést k tomu, že by ten proces byl zrušen od samého začátku.“

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme