Neziskovky přijdou kvůli novému zdanění hazardu o miliony

Nový loterijní zákon ovlivní desítky sportovních klubů a neziskových organizací v Česku. Dříve si firmy podnikající v hazardu mohly vybrat, komu část svého zisku věnují. Kvůli špatným zkušenostem, kdy vyváděly peníze do spřátelených organizací, nově putují peníze obcím a státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeseník radnice

Jeseník radnice | Foto: Lukáš Bocan

Pro některé organizace to znamená obrovský zásah do rozpočtu. Například na Jesenicku byla největším sponzorem desítek místních organizací firma podnikající v hazardu. I když mezi ně přerozdělí ještě peníze z loňského výdělku, na všechny žadatele se určitě nedostane.

Například Miroslav Čermák z České Vsi dostával dar pro svého nadaného syna, který reprezentuje Česko ve sportovním lezení: „Dostávali jsme peníze na pokrytí celého seriálu závodu, na který jsme jezdili, na celou sezónu, včetně ubytování, čili ta částka byla vysoká.

„Tento rok se snažím peníze sehnat od jiných sponzorů, což se mi samozřejmě nedaří. Nikdo v dnešní době nechce dávat peníze, takže pro nás je to skoro likvidující,“ dodává Miroslav Čermák. Syn prý svůj talent nebude moci rozvíjet tak jako dosud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak zasáhne nový loterijní zákon neziskovky na Jesenicku zjišťovala redaktorka Andrea Švubová

Významný sponzor Jesenicka vlastní a provozuje hrací automaty v celém Česku. Od roku 2007 uvolnila firma na dobročinné účely přes 220 milionů korun.

Více než polovina částky zůstala podle ekonomky společnosti Marty Reichrtové právě na Jesenicku: „Byli jsme rádi, když jsme tady mohli pomoct Jesenicku. Investovali jsme i do sociálních ústavů, výrazně jsme pomohli všem domovům důchodců v okolí, při povodních jsme pomáhali ve školách záchranářům, hasičům a potom hlavně místním sportovcům.“

Nově totiž hazardní firmy odvádějí část zisku přímo obcím a městům.„Výtěžky od roku 2012 budou poskytovány finančním úřadům, které je potom přerozdělí podle pravidel. Co se týká výherních hracích přístrojů, 20 procent z odvodu je příjmem státního rozpočtu a 80 procent příjmem obcí,“ vysvětluje právník Jeseníku Patrik Tomáš Pavlíček.

„Obce si to rozdělí v poměru k množství jednotlivých povolených hracích zařízení na území obce v poměru ke všem povoleným zařízením daného poplatníka,“ dodává právník.

O velkého sponzora tak přijde i samotné město Jeseník. Za poslední čtyři roky získalo od firmy 60 milionů korun. Opravilo za ně cesty, dětská hřiště či mateřské školy.

„Pokud bych chtěl být jesenický patriot, tak nám to samozřejmě hodně ublíží. Chápu, že z toho budou mít prospěch i ostatní města a obce. Na druhou stranu se obávám, že právě ta část, která skončí ve státním rozpočtu, jsou peníze hozené do černé díry. Z toho nebudou města a obce vůbec nic,“ myslí si místostarosta Libor Halas.

Novela loterijního zákona zkomplikuje Jeseníku stavbu plánovaného akvaparku. Město mělo od firmy slíbený dar 50 milionů korun. A právě kvůli změně legislativy dostane jen polovinu této částky.

Andrea Švubová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme