Noční bouře strhávala stromy a způsobila nehody vlaků

Řadou míst republiky se večer a v noci prohnala kroupová a větrná smršť. Na Vysočině silná bouřka lámala stromy, zaplavovala silnice i sklepy a ohrožovala okolí až pět centimetrů velkými kusy ledu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouře s kroupami a přívaly bahnité vody zatopily v Třešti na Jihlavsku sklepy a ulice | Zdroj: ČTK

Hasiči na Vysočině se po celý večer a noc nezastavili. Vyjížděli celkem k 51 událostem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Vysočiny se do ranních zpráv Radiožurnálu přihlásila reportérka Hana Mikulincová

V Třešti a Stonařově na Jihlavsku odčerpávali vodu ze sklepů například a odstraňovali řadu stromů spadlých přes silnici, například u Řídelova na Jihlavsku.

V půl páté ráno navíc zažili dramatickou situaci cestující v osobním vlaku u Břevnice na Havlíčkobrodsku. Souprava totiž narazila do stromu spadlého přes koleje. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Spadlý strom zastavil i vlaky mezi Železným Brodem a Tanvaldem v Libereckém kraji. Nyní je povoz přerušený už jen na jednom úseku v Plzeňském kraji.

„Po noční bouřce je nesjízdný úsek mezi Blovicemi a Nezvěsticemi, kde došlo k výpadku elektrického proudu. České dráhy zde zajistily náhradní autobusovou dopravu,“ řekla Radiožurnálu mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. V místě nyní nejezdí rychlíky ani osobní vlaky, oprava podle mluvčí potrvá asi až do 18. hodiny.

Na Liberecku se zvedly hladiny řek

Kvůli dešti se Liberecku zvedly i hladiny řek. V Předláncích dosáhla Smědá třetího povodňového stupně, tedy ohrožení. Kolem 8. hodiny kulminovala na 250 centimetrech, pomalu už ale klesá. První stupeň platí také na Řasnici ve Frýdlantu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Liberecku sleduje reportérka Ivana Bernáthová

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu spadlo na některých místech v Jizerských horách i více než 40 milimetrů srážek během jediné hodiny.

Ve Višňové se voda valila z Krčilovského rybníka a potok z Polska přinesl bahno z uhelných hald. Voda se drží jen v lagunách, ale domy podle starostky Vladimíry Erbanové ohrožené nejsou.

Popadané stromy zablokovaly několik silnic. Například u Boskova na Semilsku je jich na cestě tolik, že to připomíná řádění orkánu. Kvůli bahnu je uzavřená silnice v Žandově na Českolipsku.

Hasiči byli v terénu i v Královéhradeckém kraji. Spadané stromy a větve odstraňovali například na Trutnovsku, Královéhradecku a Jičínsku. Bez proudu zůstávají také některé domácnosti v regionu.

Ivana Bernáthová, Tereza Bartůňková, Martin Hromádka, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme