Obětovali nás těžařům, spílají svým zastupitelům lidé z karvinského Starého Města

Do svých domků dali čas, energii a nemálo peněz. Teď jim hrozí, že svá bydliště budou muset opustit. Důvod? V podzemí karvinské části Staré Město je uhlí, na které si dělá zálusk těžební společnost OKD. Radnice přitom naznačuje, že plány významného zaměstnavatele v regionu posvětí. Obyvatele se bouří, sepisují petici a dnes chtějí dorazit přímo na jednání městských zastupitelů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní Jiřetín, těžební oblast uhelních dolů

Horní Jiřetín, těžební oblast uhelních dolů | Foto: Khalil Baalbaki

Upravené domky v poklidné ulici, kterou rozjasňuje bílá fasáda kapličky. To je Staré Město. Žije tady i Anna Pytlíková, a když má popsat, jak se jí tady bydlí, odpoví krátce a stručně, jak je na Karvinsku zvykem.

„Fajně. Jsem tu od narození, tak jsem zvyklá. Máme tu klid,“ říká s tím, že odejít jinam nemíní.

Přehrát

00:00 / 00:00

V karvinské čtvrti Staré Město natáčela reportérka Andrea Čánová

Je přesvědčená, že karvinská radnice místní lidi zradila a chce je obětovat těžařům. „Na to jsme je tam nevolili, aby nám tak sprostě podrazili nohy. To se mi nelíbí, že nás obětovali,“ vzkazuje zastupitelům paní Pytlíková.

Tato slova se nesou i před obecním hostincem, do kterého míří davy místních. V sále to hučí jako v úlu. V místě, kde se kdysi pořádaly velkolepé bály, teď lidé podepisují petici proti poddolování.

Archy rozdává energická důchodkyně Silvia Škulavíková. „Všude se vykládá, že máme staré občany, tak je tam datum narození, abychom věděli, kolik tady vlastně mladých lidí žije,“ vysvětluje.

Lidé ze Starého Města si navíc myslí, že s nimi radnice nehraje fér. Tvrdí, že o plánované těžbě věděla daleko dříve. „My si ale myslíme, že něco skrývají, protože do loňského roku měla být u nás udělaná kanalizace. Kanalizace není a magistrát se strašně vymlouvá, že nejsou peníze,“ poznamenává paní Škulavíková.

Když se rozhlédnete kolem, je vidět, že tady opravdu nežijí jen staří lidé. Třeba jednatřicetiletý Jakub. Na sobě má maskáčovou bundu a v obrovských dlaních svírá sklenici s pivem. Vzal si hypotéku a s velkou vervou se pustil do stavby domku, magistrát to bez potíží povolil.

„Je to svým způsobem na nás podvod. Když už nám tady povolení dávali, tak asi už věděli, že se tu stejně bude těžit. Pět let jsem hledal pozemek v Karviné, abych mohl mít koně, a teď můžu pomalu hledat znova. Vždyť ani kanalizaci, co slibovali, tady už nevybudují. Už bych v Karviné nestavěl po zkušenostech, co tady jsou,“ říká pan Jakub.

K hovoru se přidává i pan Jindřich. I z jeho slov je patrné, jak lidé odmítají sehrát roli obětních beránků. „To je počátek konce Karviné a z toho titulu musíme taky jednat, protože se jedná o nás bez nás, což je rok 1939. Takže se musíme bránit,“ míní.

Radnice odmítá, že by o těžbě věděla dřív

Náměstek karvinského primátora Dalibor Zavadský trvá na tom, že na kanalizaci nejsou peníze. „Vůbec to nemá souvislost s touto těžbou, protože o možnosti těžby jsme se dozvěděli až v rámci připomínek společnosti OKD ke koncepci nového územního plánu,“ říká.

Odmítá také kritiku lidí, kterým magistrát povolil stavět nové domy. „Povolení nových domů bylo v rámci platného územního plánu, který je platný do roku 2015, a my nemůžeme nic jiného udělat, protože bychom tím porušili zákon,“ podotkl náměstek.

Lidé ve Starém Městě zatím drží pospolu a říkají: Dokud domy těžařům neprodáme, nemohou nás vystěhovat.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme