Obyvatelé Buštěhradu si přejí, aby Středočeský kraj dokončil opravu zámku

Zámek v Buštěhradu u Kladna by měl Středočeský kraj dostavět, myslí si obyvatelé téměř třítisícového městečka. Reagují tak na včerejší rozhodnutí vedení kraje, že opravu památky zastaví a stavbu zakonzervuje. Kraj na ni totiž nemá v současné době peníze. Rekonstrukce zámku, která se stala osudnou bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi, by měla podle projektu stát 160 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buštěhrad - zámek

Buštěhrad - zámek | Foto: Adriana Krobová

Pan Petr žije v Buštěhradu odmalička. To, že kraj zdejší zámek neopraví, ho mrzí. „My s tím nic neuděláme, my jsme malí páni,“ upozorňuje.

„Je to škoda, tam to bylo kdysi moc pěkné,“ vzpomíná starší dáma. „Bylo by to dobré, plánovalo se to, ale s tím Rathem to skončilo,“ dodává její společnice.

Pro opravu zámku by byla i zdejší nezávislá starostka Jitka Leflerová. „Samozřejmě že by bylo dobré, kdyby se našly takové zdroje i pro kraj, aby to mohl dokončit. Uvědomujeme si, že za současných podmínek to bude velmi, velmi obtížné,“ připouští.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Pavlas zjišťoval, proč se buštěhradský zámek opravovat nebude

Opravu zámku plánovali se Středočeským krajem společně. Buštěhradská radnice vlastní západní křídlo zámku. Na rozdíl od kraje se už město do oprav pustilo.

„Počítáme s tím, že bychom se přestěhovali někdy koncem dubna, začátkem května. A to z jednoho prostého důvodu, že chceme tyto prostory, které současně obýváme, uvolnit pro výstavbu nové třídy mateřské školky,“ vysvětluje starostka.

Důvodem, proč se Středočeský kraj rozhodl opravu zámku zastavit, jsou peníze. Kraj má v současné době několik rozestavěných budov, prostředky na dokončení všech mu ale schází.

Vedení kraje dalo před rekonstrukcí buštěhradského zámku přednost například dostavbě Památníku Československého odboje v Panenských Břežanech u Prahy.

Rathova srdeční záležitost

„Částka je mnohem menší, než by bylo potřeba například na rekonstrukci buštěhradského zámku. Zůstaly tam v podstatě holé zdi. S malým zámkem v Panenských Břežanech se to prostě nedá srovnat,“ potvrzuje mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Rekonstrukce buštěhradského zámku zlomila vaz bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi. Policie ho zadržela těsně po převzetí sedmimilionového úplatku, který údajně dostal za zmanipulování několika zakázek. Jestli šlo i o výběr stavební firmy na opravu zámku, rozhodne s konečnou platností až soud.

Zámek Buštěhrad přitom David Rath označoval za srdeční záležitost. Případné dokončení rekonstrukce však vidí spíše pesimisticky. Naznačil to už na jaře loňského roku, když poprvé po zadržení vystoupil před poslanci.

Buštěhrad - zámek | Foto: Adriana Krobová

„Díky hysterii, která je, se všichni budou bát ten projekt kdykoli dokončit. Takže zámek bude chátrat dál a nejspíš spadne,“ uvedl tehdy.

David Rath se za opravu buštěhradského zámku přimlouvá i v posledních měsících. Dopisem z vězení několikrát žádal dokončení rekonstrukce u součastného hejtmana Josefa Řiháka z ČSSD. Jestli se Středočeský kraj někdy pustí do opravy kulturní památky, není jasné.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme