Obyvatelé obcí v blízkosti vinic si stěžují na příliš hlasitá zařízení na plašení špačků

Vinobraní je na jižní Moravě v plném proudu. I díky dešťům na konci léta čekají pěstitelé kvalitní úrodu. V některých obcích ale sklizeň provázejí spory. Část vinařů se totiž snaží chránit hrozny před nálety špačků pomocí plynových děl. Výstřely, řízené časovačem, se ozývají v pravidelných intervalech a někdy i v noci, takže lidé nemohou spát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vinice, strašák

vinice, strašák | Foto: Fotobanka Pixabay

Starostka obce Hrušky na Břeclavsku Jana Filipovičová potvrzuje, že v poslední době stížností na plynová děla přibývá.

„A to v podstatě nejen od našich občanů, ale i od starostů a občanů z okolních vesnic,“ dodává Filipovičová.

První stížnost podle ní zaznamenali zhruba v polovině srpna. „Od té doby na úřadě podnikáme veškerá opatření, aby byla sjednána náprava,“ upozorňuje. Nedaří se to prý ale vždy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zařízeních na plašení špačků mluvili starostka obce Hrušky na Břeclavsku Jana Filipovičová a prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray

V obci přitom platí podle starostky vyhláška, která upravuje provoz plynových děl a podobných zařízení pro plašení špačků ve vinicích.

„Upravuje omezení činnosti tak, že v době od 20 hodin do šesté hodiny ranní je provoz zcela zakázán a v ostatních časech potom omezen na 15 výstřelů za hodinu. Občané mají také právo oznámit obecnímu úřadu porušení této vyhlášky, které potom řešíme jako přestupek na přestupkové komisi,“ přibližuje Filipovičová.

Starostka ale na druhou stranu chápe, že vinaři svou úrodu musejí nějak bránit: „Žijeme v regionu, pro který je vinařství typické. Jižní Morava je vyhlášená pěstováním vinné révy a následným zpracováním vína. Také bych řekla, že pro mnohé vinaře je sklizení úrody základní obživou. A špačci za sebou určitě zanechávají velkou škodu.“

Vinař: V noci jsou plynová děla zbytečná

Plynová děla na plašení ptáků fungují tak, že se v nádobce natlakuje plyn, přeskočí jiskra a dojde k výbuchu, který imituje střelbu. Policie připomíná, že vinaři by při jejich používání měli dodržovat noční klid.

Prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray je přesvědčen, že problémy způsobuje jen několik jedinců. „Není to žádná masová záležitost, že bychom se navzájem obtěžovali, většinou žijeme v poklidu a symbióze,“ zdůrazňuje.

Špaček obecný | Foto: Jiří Šafránek

„Určitě se to nedá zobecnit, že všichni vinaři porušují závazné předpisy vydávané obcí nebo státem. Myslím si, že pokud někdo je takového charakteru, že obtěžuje v noci střílením, tak je to určitě jeho špatný postoj k celé věci. V noci žádní špačci nelétají, to znamená, že je úplně nesmyslné plýtvat plynem a obtěžovat okolí,“ vysvětluje Nyitray.

Plynová děla jsou podle něj nejrozšířenějším způsobem, jak vinaři proti náletům špačků bojují. „Jsou ještě různé jiné alternativy jako používání živých dravců, kteří plaší špačky, pak jsou různé imitace. My třeba máme ve vinohradu takového draka, který napodobuje káně, a myslím si, že to je docela úspěšné,“ říká a pokračuje:

„Samozřejmě nejúspěšnější je, pokud se používá skutečně ostrá munice. Na to jsou určitá pravidla. Špačci jsou pak trošku více opatrní a nenalétávají zrovna na tyto vinice a sednou si někde na další vinici, kde zrovna nikdo nic nepoužívá.“

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme