Oprava rozbitých silnic letos vyjde Středočeský kraj na 140 milionů korun

Vozovky ve Středočeském kraji jsou po zimě opět poškozené, začala proto jejich oprava. Letos na ni dá kraj 140 milionů korun. Některé výtluky a díry přesto budou spraveny jen provizorně, kraj si totiž stěžuje na nedostatek peněz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtluky na silnici ve Vendryni

Výtluky na silnici ve Vendryni | Foto: Stanislav Janalík

Silnice v kraji jsou podle některých řidičů dokonce v nejhorším stavu za posledních několik let.

„Už se mi letos právě přihodilo, že mi praskla pneumatika po nárazu do jedné díry. Oprava nestála příliš mnoho, asi tisíc korun, ale přiznám se, že kdyby se mi to mělo stát ještě znovu, tak bych asi žádal náhradu,“ stěžuje si Jiří Dohnal ze Slaného.

Uvažuje i o žalobě na Středočeský kraj. Jestli by uspěl, ale není vůbec jisté. Záleží totiž na tom, jestli byla na rozbité silnici nějaká dopravní značka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Pavlas se zajímal o stav vozovek ve Středočeském kraji

„Buď upozorňující na nerovnosti, případně na hrboly a tak dále, anebo zásadně omezující rychlost. Toto označení v našich českých poměrech kromě jiného znamená, že jsou tam díry, výmoly a že si můžete poškodit vůz,“ vysvětluje mluvčí Ústředního automotoklubu České republiky Igor Sirota.

Pokud tam značka opravdu byla, existuje podle něj jen malá šance, že by řidič s žalobou uspěl. Musel by prokázat, že se například vyhýbal nějaké překážce, chodci, cyklistovi nebo protijedoucímu vozu.

Středočeský kraj dá letos na opravu silnic po zimě 140 milionů korun. Některé díry a výtluky ale kvůli šetření opraví jen provizorně. Ze stejného důvodu letos dokonce nezpracoval ani plán oprav silnic.

Náměstek středočeského hejtmana pro oblast dopravy Miloš Petera z ČSSD se ale brání. Rozbité cesty podle něj kraj zmapované má. „My jsme udělali podrobný průzkum komunikací a připravovali jsme si pozimní a letní údržbu,“ upřesňuje.

Nejvíce poškozené silnice chce kraj opravit během měsíce. Na kompletní opravu všech rozbitých vozovek by podle Petery potřeboval až 20 miliard korun, ty ale nemá.

„Musíte si uvědomit, že Středočeský kraj má 1200 mostků a mostů a má 8700 kilometrů komunikací, takže je to obrovské číslo a peníze bychom nutně potřebovali,“ dodává náměstek.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme