Ostravský ArcelorMittal připravuje stavbu dalšího obřího 'vysavače prachu'
Ostravská huť ArcelorMittal spěchá s přípravami na výstavbu obřího tkaninového filtru. Do roku 2015 musí být ekologické opatření hotové, a to podle podmínek z Evropské unie, která na ně velkou měrou přispěla. Podobný supervýkonný filtr huť už pořídila pro jednu ze svých aglomerací před dvěma lety, ta druhá se ale dostala na řadu až teď. A zatím tak zůstává jednoznačně nejprašnějším provozem celé společnosti.
Výtahem vyjíždíme do třetího patra obří haly, přímo ke spékacím pásům. Tady se rodí prach. Jeho část už odchytávají elektrostatické filtry, těm ale přijdou na pomoc výkonnější pomocníci - filtry tkaninové.
Teď už jsme zpátky před halou a Ivo Psota z hutní firmy ukazuje místa, kam by měly už za dva roky prach vhánět: „Do tohoto prostoru, potažmo do toho prostoru vlevo za komínem by se měl umístit nový látkový filtr pro odprášení spalin aglomerace.“
„Zatímco když se vypravíme směrem po technologickém toku, tam se bude stavět filtr, který bude odprašovat chladící pás, to znamená jenom obyčejný vývin prachu. Kdežto tam je to prach ve spalině, o to je to složitější,“ popisuje Ivo Psota.
Ovzduší se pak pořádně uleví, přesněji to vyčísluje Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí ostravské huti:
„Předpokládáme snížení ze současných 500 tun prachu ročně na úroveň pod 350 tun prachu za rok. K tomu předpokládáme snížení prachu o dalších minimálně 200 tun, které unikají jako takzvané fugitivní emise, to znamená mimo komíny,“ doplňuje Petr Baranek.
Příklad pro představu: tkaninové filtry, které se v areálu huti začnou už zanedlouho stavět, zachytí zhruba tolik prachu, kolik by se ho vešlo na osm nákladních vagónů.