Plzeňské zvony pro katedrálu sv. Bartoloměje mají za sebou křest

Na plzeňském náměstí Republiky se sešly stovky lidí, aby přihlížely slavnostnímu křtu plzeňských nových zvonů pro katedrálu svatého Bartoloměje. V provizorní zvonici visí zvony Maria, Hroznata, Jan Nepomucký a na zemi vedle sebe stojí Prokop a Bartoloměj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvony pro plzeňskou katedrálu sv. Bartoloměje | Foto: Martina Klímová

Všechny mají slavnostní výzdobu v podobě věnců z tújí a bílých karafiátů. Od katedrály došel ke zvonům průvod v čele s plzeňským biskupem Františkem Radkovským, který jim následně požehnal.

V pondělí ráno se začnou zvony přemisťovat do věže. A do akce bude muset nastoupit těžká technika, protože největší z nich – Bartoloměj – váží 5,5 tuny.

Zavěšením ovšem práce nekončí. Namontuje se technologie pro obsluhu zvonů, musí se udělat protipožární zajištění a další práce. S tím souvisí i dodatečné náklady, proto i nadále probíhá veřejná sbírka s názvem Ze srdce zvon, kterou v roce 2012 vyhlásilo Biskupství plzeňské. Podařilo se vybrat několik milionů korun.

Poprvé se všechny zvony společně rozezní 17. ledna v příštím roce, kdy bude oficiálně zahájen projekt Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

Zvony pro plzeňskou katedrálu sv. Bartoloměje | Foto: Martina Klímová

Martina Klímová, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme