Poutníci z celé republiky opět míří na Velehrad, začínají Dny lidí dobré vůle

Desetitisíce věřících i návštěvníků z celé republiky míří na moravské poutní místo Velehrad. Začínají tam dvoudenní Dny lidí dobré vůle. Slavnostní večer s koncertem dnes bude od 20. hodin živě přenášet Radiožurnál. Program ve Velehradě ale začíná už dopoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dny lidí dobré vůle letos omezí probíhající rekonstrukce velehradské baziliky a okolí | Foto: Pavel Sedláček

V rámci Dnů lidí dobré vůle už se stalo tradicí mezinárodní setkání vozíčkářů. Letos přijela asi stovka postižených z několika zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Velehradě začínají Dny lidí dobré vůle. Více reportér Pavel Sedláček

„Jsou to vozíčkáři z Německa, Slovenska, Maďarska, Polska a Rakouska,“ potvrzuje Michal Umlauf z pořádající Maltézké pomoci.

Letošní Dny lidí dobré vůle na moravském poutním místě Velehrad oživí také vystoupení zakladatele komunity Bratři a sestry charity, amerického zpěváka, kytaristy a skladatele Johna Michela Talbota. Pro Čechy je Talbot ikonou duchovní a spirituální hudby.

„Michel Talbot je takový vrchol Večera lidí dobré vůle, připravují jednu nebo dvě věci s Jiřím Pavlicou. Potom bude snad i jeho recitál a dále tam vystoupí nevidomý zpěvák z Burkiny Faso, který podpoří projekt Deylovy konzervatoře pro nevidomé studenty. Dále tam vystoupí například Petr Bende, Hradišťan, dětský sbor Kantiléna a další,“ jmenuje důležité účinkující tajemník slavností Josef Kořenek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek zmiňuje hlavní hvězdy velehradského koncertu

Zmíněný nevidomý zpěvák a básník Sola Dja Kabako z Burkiny Faso přijíždí na festival na pozvání české organizace Světlo pro svět. Její ředitel Filip Zoubek sdělil Radiožurnálu, proč právě on:

„Dost jsme přemýšleli o tom, jak spojit české hudebníky s africkým umělcem, jak překročit určitou bariéru, která by byla symbolem naší práce. Protože Afričani, zejména ti nevidomí, kterým se věnujeme, se od rána do večera potýkají s obrovským množstvím bariér. A pokud jedinou bariérou, kterou budeme překonávat, je komunikace hudebníků na pódiu, tak to není až tak špatné.“

Spektrum aktivit, které Dny lidí dobré vůle nabízejí, je velice široké. Jejich součástí jsou i charitativní projekty – představí se například hospic sv. Jana N. Neumana v Prachaticích, centrum Don Bosco SKM v Pardubicích, které připravuje na běžný život mladé lidi z ústavní výchovy, konzervatoř Jana Deyla pro nevidomé v Praze nebo nadační fond Adiuvare.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Ranní interview s hlavním organizátorem Dnů lidí dobré vůle na Velehradě Josefem Kořenkem

„Tým dobrovolníků, který na Velehradě pracuje, čítá několik stovek většinou mladých lidí, se kterými se po celý rok společně scházíme a připravujeme se na službu na Velehradě,“ zdůraznil prvek dobrovolnictví v organizačním týmu Kořenek.

Velehradská bazilika letos prochází zásadní rekonstrukcí, proto nastává v programu několik vynucených změn. Především se jedná o místa konání některých akcí.

„Všechny aktivity přesunujeme ke škole, do prostoru tenisových kurtů a do prostoru, kde probíhá setkání vozíčkářů,“ vysvětluje Kořenek.

Program vyvrcholí ve středu dopoledne slavnostní poutní bohoslužbou, kterou bude celebrovat olomoucký arcibiskup Jan Graubner.


Zvětšit mapu

Blanka Mazalová, Pavel Sedláček, Eva Rajlichová, Lucie Maňourová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme