Praha podala trestní oznámení na 22 politiků kvůli údajným machinacím s pozemky

Další pražští politici musí čelit trestnímu oznámení. Podalo je hlavní město na vedení někdejší městské firmy TCP Vidoule. Společnost prý nevýhodným prodejem pozemků způsobila hlavnímu městu škodu za 346 milionů korun. Trestní oznámení se týká 22 pražských politiků, především občanských demokratů. Někteří z nich už nařčení odmítli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hl. města Prahy

Magistrát hl. města Prahy | Foto: Filip Jandourek

Trestní oznámení, které Praha podala 13. srpna, se týká někdejších členů vedení a dozorčí rady společnosti TCP Vidoule. Ti se měli mezi lety 2000 až 2010 dopouštět trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku tím, že nevýhodně prodávali městské pozemky.

Praha na celou věc narazila při auditu po změně vedení firmy TCP Vidoule, která se mezitím přejmenovala na Rozvojové projekty Praha. Blíže celou věc vysvětlil právní zástupce Jan Žák, kterého si magistrát najal:

„Skutky těchto osob spočívaly v závislosti na jejich postavení buďto v tom, že uzavíraly kupní smlouvy, kterými prodávaly pozemky, nemovitosti předmětné společnosti výrazně pod cenou.“

„Nebo v případě, že se jednalo o členy představenstva, kteří přímo tyto smlouvy neuzavírali, dovozujeme jejich trestní odpovědnost z toho, že nežalovali náhradu škody po těchto osobách, po těchto členech představenstva, kteří nevýhodné smlouvy uzavírali. A stejně tak dovozujeme trestní odpovědnost u členů dozorčí rady, kteří také nezasáhli," popisuje právní zástupce.

34 podezřelých smluv

Podezřelých smluv je podle magistrátu nejméně 34, přičemž představitelé hlavního města se domnívají, že v jejich rámci byly pozemky či nemovitosti prodávány pod tržní cenou, a to zhruba o třetinu.

Jedná se o politiky především z řad ODS, mezi podezřelými figuruje například jméno bývalého starosty Prahy 5 Milana Jančíka, senátora a bývalého starosty Prahy 5 Miroslava Škalouda nebo starosty Prahy 13 Davida Vodrážky.

Všichni byli nejprve Prahou vyzváni k podání vysvětlení a úhradě vzniklé škody. Podle primátora Tomáše Hudečka z TOP 09 ale magistrát dosud žádnou uspokojivou odpověď nedostal; oslovení pouze vinu obecně odmítli. Škaloud i Jančík se navíc vyjádřili tak, že netuší, čeho by se mělo trestní oznámení týkat a spojují je s bojem před nadcházejícími volbami.

Trestní oznámení teď bude prošetřovat policie. Podle primátora Hudečka se podobným kauzám předejít úplně nedá, Praha ovšem může dále smlouvy prověřovat:

„Jsem přesvědčen o tom, že politická reprezentace má zejména klást otázky, co bylo záměrem, jakým to šlo směrem, proč tam nastala takováto škoda. A myslím si, že v této kauze lze považovat tu politickou vůli za vyřízenou a na nás je, abychom stejným způsobem postupovali i v dalších podobných různě souvislých kauzách.“

„V rámci zveřejňování smluv a v rámci zjišťování jakýchkoli netransparentností, popřípadě nesouladu v minulosti, tak rada postupuje už dlouhou dobu, ano," dodává pražský primátor.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme