Praha rozdělila kulturní granty. Nejméně dostala literatura

Literatura v Praze zažívá těžké časy. Na knižní a spisovatelské festivaly vyčlenilo vedení města pouze jedno procento z třísetmilionového grantového balíku. S větší podporou se musí rozloučit také oblíbené Mezi ploty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čtení, ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Hlavní slovo při rozdělování kulturních grantů v hlavním městě měla pro tento rok poprvé pouze odborná komise. Zastupitelé se na dnešním zasedání řídili jen jejími pokyny.

Přesto ze strany opozice zazněla ostrá kritika. Literatura získala pouze necelé tři miliony korun a například Festival spisovatelů Praha je na pokraji likvidace. Pro svou realizaci potřebuje tři miliony, od města dostal pouze tři sta tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o přerozdělování grantů připravila redaktorka ČRo Anna Königsmarková

„V této podobě nemůžeme najmout ani divadlo, kde by se festival realizoval. Musíme zrušit spisovatele, protože neexistuje: Karle přijeď do Prahy, my ti tady uděláme autorské čtení," neskrývá své rozhořčení viceprezidentka festivalu Vlasta Brtníková.

Předseda grantové komise Jiří Liška z TOP 09 namítá, že Festival spisovatelů není pro město dostatečně významný.

„Členové komise měli námitky, že to nemá patřičný dopad na literární veřejnost. Jestliže oni dál chtějí s městem pokračovat, tak musí vypadat jinak ta spolupráce," říká Liška.

Méně dostaly i populární Mezi ploty

Radovat se letos nemůže ani oblíbený festival Mezi ploty, který se už přes dvacet let koná v areálu bohnické léčebny. Město akci poskytlo rovněž pouze tři sta tisíc korun.

„Byly tam problémy s financováním v minulosti, kdy bylo větší očekávání, že tam vznikne podpora pro Psychiatrickou léčebnu a ono to tak úplně neklapalo, takže grantová komise to považovala za zvednutý prst," dodává Liška.

Ředitel festivalu Robert Kozler byl pochybnostmi magistrátu o cílech výtěžku překvapen a odmítl spekulace komentovat. Reakci na rozdělování peněz naopak neodmítla ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková.

Úspěšná scéna se už nemůže příliš spolehnout na podporu Prahy 6, magistrát jí proto přidělil čtyřletý grant. Každý rok divadlo dostane 14 milionů.

„Peníze, které obdržíme, tak samozřejmě použijeme tak, jako používáme všechny až dosud. A je to jednak na tvorbu nových inscenací, je to i na realizaci inscenací již stávajících," předesílá ředitelka divadla.

Velké podpoře města se letos těší také Centrum umění DOX, hudební festival Pražské jaro nebo hudební klub Roxy.

Anna Königsmarková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme