Pražský primátor Bém stále obhajuje projekt Opencard

Ani třetí audit pražských karet Opencard podle primátora Pavla Béma neodhalil porušení zákona. Nehodlá proto rezignovat a projekt dále obhajuje. Kritika celého projektu, šéfa lidovců a jejich pražského lídra pro blížící se volby Cyrila Svobodu v České televizi několikrát označil za lháře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bém | Foto: Marián Vojtek

Pražský primátor slibuje, že se veřejnost do čtrnácti dnů dozví, kdo vlastní firmu Hagguess, provozující systém Opencard. Chce také změnit pro hlavní město nevýhodnou smlouvu s touto firmou.

Podle šéfa lidovců Cyrila Svobody je to ale planý slib. Firma podle něj nikdy nemůže rozkrýt svou vlastnickou strukturu, protože je založená na akciích na majitele:

"Když jsou akcie na majitele, tak si je můžeme rozdávat a předávat během minuty. Proto mají být akcie zaknihované nebo na jméno, aby bylo jasné, kdo je jejich skutečným majitelem. Kdybych byl perfidní, tak bych mohl říci, že je jejich majitelem Pavel Bém a on neprokáže, že není. Proto je tento slib jen prázdným gestem."

Také místopředseda KSČM Jiří Dolejš, který se debaty na České televizi účastnil, si myslí, že se nikdy nepodaří zjistit, kdo firmu vlastnil v roce 2006, kdy byla smlouva uzavřena.

Bém neodstoupí

Projekt karty Pražana Opencard hodnotil již třetí audit, s nímž se má rada hlavního města seznámit v úterý. Ve středu jej pak probere i specializovaná komise. Podle primátora Pavla Béma audit neodhalil ani jedno porušení zákona:

"Podle zákona je 54 veřejných zakázek, není tam žádný problém. Jediným problémem, takzvaným problémem, který se tam objevil, je kouskování zakázek pod částku dva miliony korun, aby nepodléhaly takzvanému velkému výběrovému řízení. Nicméně tyto zakázky probíhaly na úrovni elektronického tržiště. To je prostor, do kterého může vstupovat každý a je tím nejtransparentnějším existujícím způsobem, jak se může veřejná soutěž odehrát."

Předseda lidovců Cyril Svoboda v České televizi vyzval primátora Pavla Béma kvůli kartám Openacard k odstoupení. Bém to odmítl s tím, že do čtrnácti dnů chce změnit licenční podmínky s firmou Hagguess tak, aby bylo Praze garantováno bezplatné užívání, a chce zveřejnit její vlastnickou strukturu. Do půlky února pak slíbil zveřejnit i všechny tři audity, které si hlavní město na systém karet nechalo udělat.

Projekt nevydělává

Kartu Opencard vlastní asi 400 tisíc lidí. Karta slouží obyvatelům Prahy především jako tramvajenka a průkazka do knihovny.

Projekt je kritizován od podzimu, kdy po prvním auditu vyšlo najevo, že stál již téměř 900 milionů korun, ale dosud nic nevydělal. Bém tuto cifru korigoval na 720 až 730 miliónů a kritiku klade do souvislosti s blížícími se volbami.

Kvůli projektu Opencard rezignoval na své místo šéf odboru informatiky Václav Kraus a pražská opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková podala trestní oznámení na neznámé pachatele kvůli podezření ze sedmi trestných činů.

V souvislosti s kauzou okolo projektu Opencard rezignovali na protest na svá místa i radní Petr Štěpánek ze Strany zelených a Markéta Reedová z SNK-ED. ODS tak vládne v Praze sama, což kritizoval i bývalý prezident Václav Havel.

Jana Zemanová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme