Přestože vláda schválila peníze na sanaci lagun v Ostravě, bagry tam začnou pracovat nejdřív příští rok
Už dvacet měsíců stojí práce na odtěžení desítek tisíc tun kalů z ropných lagun bývalé firmy Ostramo v Ostravě. A hned tak se zase nerozběhnou, i když tento týden vláda v demisi uvolnila další miliardu korun na sanaci této ekologické hrozby. Snášet zápach a riskovat zdravotní problémy budou muset lidé v okolí ještě dlouhé měsíce.
„Je to hrozné. Jak začne foukat, je tady ten smrad, katastrofa. Zavíráme okna, připadáme si tady jak v hnojišti,“ popisuje paní Hana, které je dvaasedmdesát let a v těsném sousedství ropných lagun, na sídlišti Fifejdy, žije už třicet let.
Přestává prý už doufat, že se dožije dne, kdy místo kalových rybníků bude slíbený les. „Až to oni dodělají, tak my už budeme na kopečku. Bydlím tady už třicet let, pořád se o tom jen mluví,“ konstatuje.
Vývoj situace kolem odtěžení desítek tisíc tun kalů z ropných lagun, zjišťovala v Ostravě redaktorka Iva Havlíčková
Původní plán počítal s vytěžením lagun do konce roku 2010. Jenže když se zjistilo, že mazlavých kalů je v laguně více než ukázal původní průzkum a došly peníze, sdružení firem Čistá Ostrava práce ukončilo.
„Dvacet měsíců v podstatě tam všechno stojí a pro nás bylo vůbec důležité dostat zpátky do hry tu miliardu. Protože tato suma akorát pokryje 90 tisíc tun vytěžení kalů, které jsou pro nás skutečně tíživé,“ vysvětluje náměstek krajského hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík z ČSSD.
Sanaci lagun má na starosti státní podnik Diamo. Ten by měl vypsat výběrové řízení na firmu, která práce na likvidaci lagun povede.
„Tím, že se uvolnily prostředky, tak se uvolnily ruce Diamu. Teprve začne veřejná soutěž. Takže realizace se počítá zhruba až za rok a půl,“ míní Liana Janáčková, nezávislá starostka ostravského obvodu Mariánského Hory a Hulváky, kde se ropné rybníky nacházejí.
Uvolněná miliarda korun má stačit na vytěžení kalů. Na dokončení sanace až po zasazení vytouženého lesu ale bude podle odhadu potřeba ještě zhruba trojnásobek.