Pro nadané děti z okolí Brna připravila Mensa příměstský tábor

Dvacítka nadaných dětí z okolí Brna se tento týden schází na příměstském táboře, který organizuje Mensa České republiky. Jeho cílem je poskytnout dětem možnost trávit volný čas podnětným způsobem a s vrstevníky, kteří jim rozumí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Děti se každý den potkávají v brněnské základní škole Křídlovická.

Jsme tady, abychom se zaměstnali, protože sem chodí většinou ty nadané děti, které mají velmi nadprůměrné IQ,“ říká třináctiletá Gabriela, zatímco parta dětí od osmi do šestnácti let u vedlejšího stolu hraje hru s kostkami.

Gabriela ráda hraje na klavír a kreslí komiksy. Tady, mezi podobně nadanými dětmi, je pro ni jednodušší najít si parťačku, kterou je o dva roky starší Tereza:

Přehrát

00:00 / 00:00

O příměstský tábor pro nadané děti se zajímala reportérka Martina Pelcová

„Ve škole si s hodně dětmi nerozumím, tam mnohdy nemám žádné kamarády, protože oni mi nerozumí, co jim vlastně povídám. Protože já jsem schopná říct jim celou encyklopedii, prostě každý den hlásím, kdo se v ten den v historii narodil, kdo umřel, co se významného stalo a tak. Oni mě vždycky berou, jako že jsem šprt, přitom já jsem se v životě neučila,“ popisuje.

Tereza si většinu přátel našla na internetu. Sama si však nějak výjimečně nepřipadá a ani hodnotě IQ nepřiřazuje zvláštní roli.

„IQ vůbec nerozhoduje o osobnosti člověka, můžou být lidé s vysokým IQ, co jsou naprosto blbí, a můžou být lidi s nízkým IQ, se kterými si úžasně rozumím, takže podle mě v tomhle vůbec není rozdíl, jen v tom, jaké si utvoříme kamarády a jaký je kolektiv,“ tvrdí.

Děti talent často nevyužijí

Právě snaha vytvořit podnětné prostředí podobně naladěných dětí stojí za aktivitami, které pro chytré děti Mensa České republiky připravuje. Nechápavé okolí může rozvoj dětí brzdit, varuje organizátorka akce Dana Havlová.

„Nevěnovat se těm dětem je obrovský hřích, protože to je strašné plýtvání talenty. Už jsem slyšela názor psychologa, že až 80 procent mimořádně nadaných dětí je těžce pod výkony. Že se prostě nenaučili pracovat, že nemají proč, protože jim okolí dalo několikrát najevo, že jsou v tomhle tom třeba trapní, tak to nedělají,“ vysvětluje.

Na příměstském táboře děti společně luští rébusy a soutěží v týmových hrách, které spojují pohyb i logiku. Čekají je také diskuze, rétorická cvičení, experimenty a hraní karetních i společenských her.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme