Prostějov zakáže podomní a pouliční prodej, občané to vítají

Z Prostějova zmizí v polovině dubna pouliční prodejci. Město se totiž rozhodlo vyhlásit zákaz podomního a pocházkového prodeje. Prodavači tak už nebudou moci na ulicích nebo u domů nabízet své služby nebo výrobky. Výjimku dostaly příležitostné akce, kdy ale bude nutné získat povolení k prodeji, nebo veřejné sbírky. I k těm je ale zapotřebí průkaz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podomní prodejci zazvoní u každých dveří

Podomní prodejci zazvoní u každých dveří | Foto: Vladan Dokoupil

Známe to všichni. Po zazvonění otevřeme domovní dveře a venku stojí cizí člověk. Scénář je obvykle stejný, představí se a začne nabízet své služby. Mohou to být nízké ceny energií, zaručeně kvalitní výrobky za údajně výhodnou cenu, ale také výkup starožitných věcí.

V Prostějově už ale podomním prodejcům nabízejícím své služby nebo zboží odzvonilo. Od 17. dubna tu začne platit zákaz podomního a pocházkového prodeje. Obyvatelé Prostějova zákaz vítají. Mezi nimi je i Jana Šťastná. Ta cizím lidem neotevírá a podomního prodejce už prý pozná na první pohled.

„Teď už člověk neotevírá, protože ví, že když vidí někoho v obleku a nese něco v podpaží, tak obvykle něco nabízí. Hlavně při tom, když vás tlačí na změnu třeba teď momentálně dodavatele energií. A přitom jsou všichni v podstatě na jedné lodi, u všech je to stejné,“ má jasno paní Jana.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákazu podomního prodeje v Prostějově informuje redaktorka Monika Tomášková

Zákazem podomního prodeje v Prostějově chtějí ochránit především seniory a starší obyvatele, kteří se prodavačům jen těžko ubrání.

„Bohužel, většinou jsou to opravdu starší lidi, kteří tomu podomnímu prodejci naletí. Protože tohle to využívá toho, že starší člověk je bezelstný, věří opravdu, že když mu říkáte, že to je zdravé a je to všechno výborné a kdesi cosi, tak on to koupí.“

„Až ten prodejce odejde a přijdou dospělé děti, tak zjistí, co vlastně ti rodiče nebo prarodiče koupili a že třeba je to zdraví škodlivé,“ říká náměstkyně primátora Alena Rašková.

Koupi si je možné do 14 dnů rozmyslet

A co dělat v případě, že už nějakou smlouvu s podomním prodejcem podepíšete? Podle advokáta Tomáše Grepla máte ve většině případů 14 dní na odstoupení od smlouvy.

„Podpisem se samozřejmě smlouva stává závaznou a bývá velice obtížné se vyhnout právním důsledkům takové smlouvy. I když samozřejmě platí, že při podomním prodeji stejně jako při uzavírání jiných smluv mimo obvyklé provozovny má spotřebitel právo od uzavřené smlouvy odstoupit bez udání důvodů a bez jakékoliv sankce, a to do 14 dní od jejího uzavření,“ vysvětluje advokát.

Prostějov není jediným městem, které chce před podvodníky chránit své obyvatele. Podomní prodej je zakázaný také například v Olomouci.

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme