Rodiče, kteří nemají hlídání pro své dítě, se možná dočkají pomoci

Nová služba k hlídání dětí má vyřešit boj o místa ve školkách. Lidé v Moravskoslezském kraji, kteří se chtějí vrátit z rodičovské dovolené dříve, často nevědí, co s dítětem. Hlavně o prázdninách je to pro ně neřešitelný problém. Takzvané dětské skupiny mají v budoucnu jejich potíže vyřešit. Dnes tento návrh ministerstva práce a sociálních věcí podpořila vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlídání dětí v Hodině H v Pelhřimově | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

„Mně se tu nejvíc líbí, jak si tady hrajme,“ říká jedna holčička. Na podobné dětské hry řada dětí musí čekat. Mnohé marně.

Paní Jana se nedávno vrátila po rodičovské dovolené do práce. Žije v malé obci poblíž Ostravy a v létě často nemá svého tříletého syna komu svěřit. Jejich mateřinka je totiž o prázdninách zavřená a ty ve městě jí nevyhovují.

„Dostupnost je špatná, a když ho mám dát do nového prostředí s novými paními učitelkami, novými dětmi, tak je to pro mě velký problém,“ vysvětluje paní Jana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Stanislava Janalíka o hlídání dětí v Moravskoslezském kraji v Odpoledním Radiožurnálu

Když nemá hlídání, musí syna vzít s sebou do práce. Z úřednice se pak ale chvílemi proměňuje v krotitelku vlastní ratolesti. Dětské skupiny můžou podle ní podobné problémy vyřešit, mateřinky ale v žádném případě nenahradí.

„Asi by se – jestli tomu dobře rozumím – jednalo jenom o zajištění péče, dozoru, možná nějaké zdravotní a hygienické stránky a stravování, a to třeba pro mě význam nemá, protože si myslím, že ve školce se toho může a má hodně naučit,“ říká paní Jana.

Většina ostravských mateřských škol má plno.

„Více dětí mít nemůžeme a v pořadí máme dalších 15 čekajících rodičů, kteří čekají na umístění dítěte,“ potvrzuje jedna z ředitelek Miroslava Rybková.

Připravovaná novinka sice podle ní může zoufalým rodičům pomoci, má ale zásadní nedostatek.

„Nevidím v tomto šťastné, že by se o děti měl starat nekvalifikovaný člověk. Měl by to být prostě pedagog, který by měl mít za sebou nějakou psychologii, pedagogiku a který by věděl, o čem vlastně je řeč,“ soudí ředitelka.

Podmínky pro založení dětských skupin mají být navíc méně přísné. Firmy, neziskové organizace, ale i obce tak v budoucnu mohou nabídnout nový typ hlídání.

Eva Presová, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme