Schwarzenberg se ve svém bydlišti v Sýkořici moc nezdržuje, místní mu ale fandí

V posledních 14 dnech je Sýkořice, malá obec na Rakovnicku, v centru zájmu novinářů. V jejím katastru totiž leží zámek Dřevíč, kde má trvalé bydliště prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátní a krajské volby 2012, klub TOP 09, Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

V obci Sýkořice žije zhruba 500 obyvatel. Místní nejsou na takový mediální zájem, který tam v posledních dnech panuje, vůbec zvyklí. Berou ho ale prý s nadhledem. „Někoho to štve, někdo to bere s humerem,“ potvrzuje starosta obce Jiří Šulc.

„Ale myslím, že se to medializuje jen teď posledních 14 dnů. Je to prostě nutnost, protože kandidát na prezidenta je nějaká osobnost a média se o to zajímají. Ale myslím, že týden po volbách už ani nikdo nebude vědět, že na Sýkořici něco takového bylo,“ potvrzuje starosta obce Jiří Šulc.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Sýkořici, bydlišti Karla Schwarzenberga, natáčel redaktor Petr Kadeřábek

Prezidentské volby jsou samozřejmě pro místní jedním z hlavních témat k debatám, aby také ne, když může být novým prezidentem jejich soused.

„Hodně se o tom mluví, že kandiduje člověk, který má trvalé bydliště v Sýkořici, i když se tady nezdržuje. Ale myslím, že takový patriotizmus by mohl sehrát roli v tom, že by měl dostat nějaké hlasy tady,“ myslí si starosta.

Jsem napnutý jako struna, říká o volbách Zemanův soused z Vysočiny

Číst článek

Už v prvním kole dostal na Sýkořici od svých sousedů Karel Schwarzenberg takřka polovinu jejich hlasů. Dá se předpokládat, že ve druhém bude jeho zisk ještě větší. To ale neznamená, že by se nad otázkou koho volit dlouze nezamýšleli.

„Oba pánové byli pro mě velkými favority prvního kola. Pro nás obyčejné lidi je skoro jedno, kdo to nakonec bude. Důležité ale podle mě bude, jak dokáže zvládnout tu smečku stále více a více nenasycených rádoby politiků a na ně nabalených kamarádů a kmotříčků,“ říká bývalý hasič a při volbách člen volební komise na Sýkořici Jiří Bouška.

„Přes to všechno bych byl rád, kdyby prezidentem byl nakonec občan Sýkořice,“ dodává.

Karel Schwarzenberg se v přímé volbě o Pražský hrad utká v pátek a sobotu s Milošem Zemanem.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme