Školáci z Hronova na Náchodsku si dopisují s dětmi z africké Malawi
Studená a teplá tekoucí voda nebo elektřina. Pro nás každodenní samozřejmost, pro mnoho milionů lidí neuskutečnitelný sen. Přesvědčují se o tom i školáci z Hronova na Náchodsku. Ne na vlastní oči, ale prostřednictvím dopisů, které si vyměňují s dětmi z afrického státu Malawi.
„V dopisech je takový kontakt na Českou republiku – vysvětlení odkud děti jsou, jejich představení, popisují, kam chodí do školy nebo jaké mají koníčky. Někteří tam nechávají svou adresu pro budoucí kontakt,“ popisoval v červnu ředitel DDM Hronov Jaroslav Škop obsah dopisů, které školáci posílali do Afriky.
Školáci z Hronova na Náchodsku si dopisují s dětmi z africké Malawi. Podrobnosti má Václav Plecháček
Sám ani v té chvíli nedoufal, že se někdy dočkají odpovědí. Jenže během letních prázdnin odletěla do Malawi mise lékařů International Humanity, kteří dopisy na místě předali a zpět přivezli odpovědi.
Školáci se po otevření dopisů vonících exotikou nejen procvičily v angličtině, ale také se dozvěděly, jak jejich vrstevníci žijí. A měli možnosti to i vidět - členkou mise byla totiž i kolegyně z Českého rozhlasu Jiřina Mužíková, která do Čech přivezla řadu fotek a videí.
„Děti chodí do školy třeba i několik kilometrů. Jdou bosy, pěšky, ale také bez snídaně. Jejich jediným denním jídlem je totiž kukuřičná kaše,“ popisuje Mužíková.
Možná i díky tomu si čeští školáci začnou víc vážit pro nás tak obyčejných věcí jako například výběru z mnoha druhů oblečení, splachujícího záchodu nebo obyčejné postele.
„Uvědomí si, jaký tady mají život a možnosti. Uvidí vlastně prakticky srovnání s tím takzvaným třetím světem,“ věří učitelka hronovské základní školy Ivana Soldánová.
V hronovské základní škole se tak chystají nejen odpovědět na desítky dopisů z Afriky, ale přemýšlí i nad tím, čím udělat dětem v Malawi radost. Možná si od teď na tisíce kilometrů vzdálené nové přátele české děti vzpomenou i při takových maličkostech jako je rozsvícení žárovky nebo otevírání ledničky. Nic takového totiž spousta afrických dětí nikdy nezažije.