Stovky hrobů na Vysočině zůstanou i o Dušičkách bez svíček. Dlužníci se o ně nestarají

Hroby na hřbitovech na Vysočině se o Dušičkách plní svíčkami a květinami. Některé z nich ale zůstávají i v těchto dnech prázdné. V řadě případů za to mohu neplatiči, kteří se o hroby odmítají starat. Na jihlavském ústředním hřbitově registrují desítky dlužníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jihlavském hřbitově registrují desítky dlužníků | Foto: Olga Štrejbarová

Jihlavský ústřední hřbitov je plný lidí s květinami a svíčkami, kteří jdou vzpomenout památku blízkých zesnulých.

Jsou tady ale i desítky těch, kteří zapomněli. Jména visí na nově zbudované nástěnce.

„Ti, co mají hroby, se tu můžou podívat, jestli náhodou nejsou v neplatičích. Podle zemřelého nahlásí jméno a najdeme to,“ říká správcová hřbitova Jitka Přibylová. „O dušičkových svátcích se lidi hodně chodí ptát, jestli mají zaplacený hrob,“ dodává.

Jenže stále jsou na jihlavském ústředním hřbitově čtyři desítky registrovaných dlužníků, které se nedaří přimět k placení několik let. Hrozí jim zánik hrobu jejich příbuzného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jihlavském ústředním hřbitově natáčela Olga Štrejbarová

„Prvně posíláme upozornění na adresu majitele hrobu. Když se nikdo neozve, posíláme zástupce. Pak dáváme lístečky na hroby, že skončila platnost. Potom se vyvěsí na ceduli v ústředním hřbitově a pak čekáme rok, dva a potom se to dává na vyhlášku,“ popisuje Přibylová.

Pak se hrob zruší. Zůstanou ale pozůstatky. V případě, že uplyne doba tlení a najde se nový zájemce o hrob, který si jej chce pronajmout bez pozůstatků, je nutná exhumace na jeho náklady.

„Vzhledem k tomu, že nás vždycky včas upozorní, tak jsme na to připraveni. Pokud je hrob registrován a člověk je žijící, měl by to vědět,“ myslí si František Hašek.

Z hřbitovů mizí i těžké bronzové sochy. Na pražských Olšanech je nahradí repliky

Číst článek

„Je to deset let. Já jdu vždycky do kanceláře, ptám se a oni mi řeknou: Prosím vás, ještě máte pět let. Kdyby to tak dělal každý, bylo by to dobře,“ přidává se Miluše Krotká.

Nejčastější důvody neplacení za hrob nejsou podle správcové Přibylové peníze. Deset let správy dvojhrobu stojí v Jihlavě dva a půl tisíce. Pronájem urnového místa 660 korun. „Finance to asi nebudou. Spíš se hodně vymlouvají, že nemají čas,“ uzavírá správcová hřbitova.

Na jihlavském hřbitově registrují desítky dlužníků | Foto: Olga Štrejbarová

Olga Štrejbarová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme