Studénka o sport a kulturu nepřijde, krachující příspěvkovou organizaci zachrání město

Ať už si obyvatelé Studénky jdou třeba zaplavat, zabruslit na ledu, vypůjčit si knížky nebo prohlédnout muzeum, vždy narazí na zkratku SAK. Právě tato příspěvková organizace, která má ve městě monopol na sport a kulturu, se v posledních měsících otřásala v základech. Policie totiž obvinila bývalého šéfa, že zpronevěřil miliony, a organizaci tak nezbyly peníze na provoz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okolí nádraží ve Studénce čekají opravy za 21 milionů korun | Foto: Jana Jeckelová

Lidé ale nakonec nepřijdou zkrátka, organizaci zachrání město. Přesto na radnici přetrvává napětí. Někteří zastupitelé jsou totiž přesvědčení, že starosta mohl nepříjemnostem zabránit.

Místnost, kde o budoucnosti organizace rokovali zastupitelé, byla emocemi nabitá k prasknutí. Padl i návrh na odvolání starosty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Studénce natáčela Jana Jeckelová

„Jsme zodpovědní se chovat jako řádní hospodáři. Z tohoto důvodu jsem se chtěla zbavit člověka, který se chová neodpovědně,“ řekla zastupitelka Ludmila Palatová z TOP 09.

Starosta podle ní selhal jak ve funkci jednatele původní společnosti s ručením omezeným, tak jako člen kontrolního výboru v nové příspěvkové organizaci. S takovým názorem nebyla sama.

„Všechny následné škody, které vznikaly, jsou následkem nedůslednosti konání pana starosty,“ tvrdí Lubomír Vavroš, člen finančního výboru zastupitelstva Studénky.

Nezávislý starosta Ladislav Honusek ale nařčení, že by kontrolní mechanismy selhaly, odmítá.

„Počkám na audity, počkám na vyšetřování policie a do té doby se k tomu nechci vyjadřovat. Já si myslím, že kontrolní orgány fungovaly tak, jak měly.“

Škody, které v příspěvkové organizaci údajně napáchal bývalý šéf, teď zalepí téměř tři miliony korun z městského rozpočtu. Záchrana přišla v pravý čas, potvrdila nová ředitelka SAKu Hana Maiwaelderová, peníze na provoz jí totiž zbývaly jen do konce října.

„Bez těchto finančních prostředků by ta činnost opravdu nemohla být.“

Hokejisté se už o svůj led bát nemusí. O pochybeních v příspěvkové organizaci se ale ve Studénce ještě bude mluvit. Vedení města už dostalo informaci, že policie ukončila vyšetřování a spis putuje na státní zastupitelství.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme