Šumava opět použije otrávené lapáky na kůrovce. Ekologové jsou proti

Na Šumavě mají být i letos kvůli kůrovcové kalamitě rozmístěny otrávené lapáky. Navzdory tomu, že kvůli jejich použití už Česká inspekce životního prostředí vede s parkem řízení o udělení pokuty, plánuje je vedení parku použít znovu . Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava, kůrovec

Šumava, kůrovec | Zdroj: ČTK

„Bude to opět tak, že se těmito otrávenými lapáky pomůže v místech, kde bychom nezvládli nával kůrovce jenom čistými přirozenými lapáky,“ zdůraznil Stráský.

„Otrávený lapák je něco, co nám umožňuje zintenzívnit boj s kůrovcem, zatímco neotrávený lapák znamená přesně hlídat okamžik, kdy se musí odstranit. Ono o nic jiného nejde. Žádná chemie se nedostane do příslušných krajinných prvků, žádná chemie se nedostane do vody a žádná chemie neublíží žádnému návštěvníkovi Šumavy,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Janem Stráským ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Vedení parku se podle Stráského letos výtkám inspekce vyhne, protože včas podalo žádost o výjimku na použití chemických prostředků.

Ekologové z Hnutí Duha se proti používání těchto látek v národním parku odvolali.

Záměry vedení Národního Parku Šumava použít otrávené lapáky jednoznačně odmítá také někdejší člen vědecké rady NP Šumava, Jan Farkač z České zemědělské univerzity v Praze.

„Používat insekticidy v národním parku dokáže skutečně dneska asi jen doktor Stráský. Je jasné, že insekticidy jsou neselektivní a v přírodě ovlivní většinu organismů, i ty, které se podílejí na tvorbě půdy. A to je fatální věc, protože s tím souvisí les ve své celé přirozenosti. Je obrovská škoda, že v národním parku nectíme zákony na ochranu přírody,“ řekl Farkač ve Stalo se dnes.

Přijatelný není podle něj ani argument správy parku, že touto metodou budou proti kůrovci bojovat jen v nejnutnějších případech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záměry vedení NP Šumava použít otrávené lapáky kritizuje někdejší člen vědecké rady NP Jan Farkač z České zemědělské univerzity v Praze. Mluvili jsme s ním ve Stalo se dnes.

„Nikde není jasně řečeno, co je to v nejnutnějším případě. Zkrátka do lesa v národním parku patří jak les mladý, tak i les starý, odumírající a i les ve fázi rozpadu. Je na něj vázáná spousta živočichů, kteří dohromady tvoří národní park,“ přiblížil.

Podle Farkače je důležité v první řadě postavit jasnou definici ochrany přírody v národním parku. „Dokud ji nebudeme mít, způsob péče respektive nepéče o národní park bude dál pokračovat,“ upozornil.

Štěpánka Čechová, Lucie Husárová 1, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme