Tisíce zaměstnanců ArcelorMittal Ostrava mají strach o práci

Přijdou o práci tisíce lidí, pokud vyhasne v Ostravě jedna ze dvou vysokých pecí? Obava z propouštění stmelila odboráře společnosti ArcelorMittal Ostrava, kteří napjatě čekají, jak dopadne změna struktury v celé skupině ArcelorMittal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostravský ArcelorMittal | Zdroj: ČTK

Kvůli tomu, co způsobí špatná prognóza na světovém trhu s ocelí, panuje ve firmě nervozita a strach. I dnes budou odboráři zaměstnancům na další sérii mítinků vysvětlovat, co všechno se může stát.

„Dokažme, že jsme národem švejků, ale umíme se stát i národem husitů.“ To je heslo, kterým teď odboráři burcují všechny zaměstnance. Zatím ale převládá velká nejistota. Ostravská část skupiny byla přesunuta do jiné divize a mění se i nejvyšší vedení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tisíce zaměstnanců ArcelorMittal Ostrava mají strach o práci

„Jsou to tisíce a tisíce lidí, které by přišly o práci. Nedokážu si představit, že by se celá ta masa lidí potkala na úřadu práce,“ říká jeden ze zaměstnanců, který přichází před začátkem směny na mítink s odboráři, aby pochopil, jestli se skutečně hraje o přežití firmy v Ostravě.

Odstavená vysoká pec by znamenala sociální kolaps a tisíce lidí doslova na dlažbě, dodává za odborářský krizový štáb Leopold Dlaskovský.

„Jsou tu lidé, kteří mají hypotéky, a také takoví, kteří už teď mají obrovské problémy toho rozměru, že dochází k osobním insolvencím. Každý nový náznak, že něco hrozí, je velmi nepříjemný.“

Vedení ArcelorMittal Ostrava potvrdilo, že se zatím nic nechystá, ale zároveň nepadlo ani žádné prohlášení o zachování společnosti v současné podobě.

„Už jsme bojovali mnohokrát,“ věří v úspěch další ze zaměstnanců. „Myslím, že všechno dobře dopadne, věřím tomu, že pec uhájíme.“

Odboráři ale zdůrazňují, že odpoledne nebo zítra může být zase všechno jinak.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme