Třebíč pozměnila na svých památkách logo UNESCa, vložila do něj červený kosočtverec

Třebíč má mezinárodní ostudu. Město pozměnilo oficiální znak světového dědictví UNESCO, který zdobí památky po celé židovské čtvrti. Do středu loga umístilo červený kosočtverec, který na některých místech dokonce bliká. Centrála UNESCO v Paříži bude po městu pravděpodobně požadovat nápravu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo světového děditví UNESCO v Třebíči

Logo světového děditví UNESCO v Třebíči | Foto: Michal Malý

Za velmi nešťastný považují takto pojatý informační systém ve městě především památkáři. „Je to skutečně degradující tu památkovou podstatu čtvrti,“ říká ředitelka Národního památkového ústavu v Telči.

Třebíčský modelář Stanislav Vrška, který dělal unikátní model židovské čtvrti, dokonce srovnává blikající červený kosočtverec s označením veřejných domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Malý Třebíč

„ To napadne každého, kdo to uvidí, když to svítí. Takže uprostřed to světlo ve mě vzbuzuje, řekl bych údiv.“ Znepokojená je i centrála UNESCO v Paříži.

„Je pravděpodobné, že budeme požadovat odstranění všech znaků, které modifikují oficiální znak organizace UNESCO, řekla Českému rozhlasu Barbara Blacharova, která má v této organizaci na starosti otázky týkající se kulturního dědictví.

Jak památkáři, tak obyvatelé Třebíče poukazují na nesmyslnost celého počinu a zbytečnost zdůrazňovat UNESCO na fasádách domů v místech, kde každý ví, že je mezi památkami UNESCO.

Za otce třebíčských památek UNESCO je považován současný starosta Pavel Heřman. Přímo se zasadil o jejich zápis na seznam kulturního dědictví. Rozhovor na toto téma však odmítl. Stejně tak odmítl i první místostarosta Pavel Pacal, který o návrhu nového informačního systému přímo jednal s ministerstvem kultury.

Jan Šmíd, Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme