Údajné kupování hlasů v Chodově průběh voleb asi neovlivní

Ne všude měly volby hladký průběh. Například v Chodově na Sokolovsku vyšetřuje policie údajné kupování volebních hlasů. Zatím neznámý člověk prý lidem v části města Železný dvůr, kde žijí hlavně Romové, nabízel 150 korun za hlas konkrétní straně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunální volby a volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

Na podezřelé okolnosti upozornil v pátek člen jedné politické strany, který viděl, jak k volební místnosti přijíždí opakovaně plně obsazená dodávka. Poté, co lidé z dodávky odvolili, nasedli do automobilu a odjeli pryč.

Jak dopoledne informovala reportérka Andrea Strohmaierová, vozidlo v době, kdy se o tuto informaci začala zajímat média, přestalo jezdit. „Nicméně ve večerních hodinách údajně bylo opět v Železném Dvoře viděno. V současné době ale už u volební místnosti lidé tuto dodávko neviděli,“ uvedla dnes dopoledne reportérka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle právního rozboru nebyl zákon porušen, potvrdila členka chodovské volební komise Ivana Sarkányová v Odpoledním Radiožurnálu.

Podle právního rozboru, který si místní radnice nechala udělat, nebyl zákon porušen. „Tak jak jsem konzultovala tuto otázku i s kontrolním orgánem, s pracovníky krajského úřadu, tak z pohledu volebního zákona není v současné době důvod jakkoli zasahovat. možnosti nám dává volební zákon až po skončení voleb,“ uvedla členka chodovské volební komise Ivana Sarkányová.

Kdo by měl pocit, že mohly být výsledky voleb jakýmkoli způsobem zmanipulovány nebo že byl narušen průběh voleb, může podle ní podat protest. „A dělá se pak soudní přezkum,“ dodala.

Údajné kupčení s hlasy na dalších místech Ústeckého kraje

Podezření na kupování hlasů se včera objevilo i na jiných místech Ústeckého kraje. Mostecká policie šetřila například údajnou manipulaci s lístky na romském bále. Údajným uplácením voličů se zabývali i policisté v Jirkově, v Kadani na Chomutovsku, Roudnici nad Labem a Krupce u Teplic.

Nikde se ale nic neprokázalo. Přesto ale prý v Roudnici údajné kupčení s hlasy pokračovalo i dnes. Dnes se také objevila informace o nákupu hlasů v ústecké čtvrti Přezlice, kde žije velké množství sociálně slabších obyvatel.

„Je těžké to dokázat, ale faktem je, že zatímco včera večer tam byla volební účast slabých 5 procent, dnes se najednou zvýšila na 25 procent,“ dodala redaktorka Veronika Kindlová.

Veronika Kindlová, Andrea Strohmaierová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme