Uklidnění situace v OKD neznamená konec problémů v průmyslu na Ostravsku

Po dvou týdnech se v Ostravě opět sešel takzvaný krizový štáb, který řeší problémy u velkých zaměstnavatelů v regionu. Hlavním tématem byla opět společnost OKD, i když tam napětí povolilo minulý týden poté, co hornické odbory podepsaly s vedením firmy dlouho očekávanou kolektivní smlouvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Paskov | Zdroj: ČTK

Zažehnání stávky na dolech znova oprášilo původní problém v OKD - plánované zavření dolu Paskov.

Zatím stále nemáme podrobné podklady od vlastníků, takže není možné říci, jak v tom stát pomůže, řekl po jednání pracovní skupiny neboli krizového štábu ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala. Dobrou zprávou je podle něj ochota OKD jednat v úzkém kruhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání krizového štábu na Ostravsku sledoval reportér Martin Knitl

„To, co jsme požadovali, jak jsem se dozvěděl od kolegů z OKD, je na cestě, jednalo tom dokonce představenstvo a dneska jsme se domluvili, že budeme pokračovat velmi rychle v bilaterálních jednáních. Hledáme vhodný termín na příští týden,“ potvrdil ministr.

Postoj Moravskoslezského kraje k Paskovu se nemění, připomíná komunistický náměstek hejtmana Josef Babka.

„Ve vztahu k Paskovu my samozřejmě preferujeme i nadále, aby tam byla těžba co nejdéle udržitelná, Uvidíme, co ekonomika, co na to řeknou vlastníci.“

Evraz Vítkovice Steel posílá lidi na nucenou dovolenou

Jenže jsou tady i jiné firmy, které se potýkají s problémy. Evraz Vítkovice Steel v pondělí potvrdil, že zhruba 700 zaměstnanců čeká v prosinci nucená dovolená. Není pro ně práce.

„Zatím to s námi mají projednáno pouze na měsíc prosinec, ovšem myslíme si, že to zasáhne i část ledna. My to vidíme velmi negativně, problémy se táhnou už velice dlouho, Evraz Vítkovice Steel na tom není moc dobře z hlediska financí,“ řekl tamní odborář Roman Ďurčo.

Náměstek hejtmana Babka ale i přesto věří, že to nebude mít větší dopad. Podobně jako dřívější časově omezené odstávky ocelárny. „Byli jsme zatím ujištěni, že to nebude mít dopad do zaměstnanosti,“ doplnil náměstek.

Krizový štáb měl jeden důvod k optimismu. Právě dnes budou zveřejněné podrobností ke stovkám nových pracovních příležitostí v Opavě.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme