Úředníci prověří bezpečnost železného kříže v Dobroníně

V Dobroníně na Jihlavsku dnes bude opět rušno kvůli kříži. Na louku Budínka se sjedou úředníci ze stavebního úřadu a představitelé obce, aby zkontrolovali stavbu čtyřmetrového železného kříže, který tam vztyčil jeden z místních obyvatel jako vzpomínku na zabité Němce. Zatím totiž nedoložil potřebná povolení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železný kříž na Budínce v Dobroníně na Jihlavsku | Foto: Hana Mikulincová

Poblíž masového hrobu na louce Budínka vztyčil loni v srpnu dobronínský občan Milan Litavský dřevěný kříž. Neměl na to ale stavební povolení, jak Radiožurnálu potvrdil starosta Dobronína Jiří Vlach:

„Dokonce nedávno napsal v novinách, že na to měl stavební povolení, což jsme zjistili, že není pravda.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Dobroníně na Jihlavsku se rozhodne o osudu železného kříže. Podrobnosti od redaktorky Hany Mikulincové v Ranním Radiožurnálu.

Dřevěný kříž někdo letos v březnu podřízl. Jeho tvůrce se tedy rozhodl, že postaví odolnější. Už druhý týden na místě stojí železný kříž. Je uchycený do dvou kolejnic, je čtyři metry vysoký a má rozpětí tři metry. A stojí na soukromém pozemku.

„Vede tam hranice mezi dvěma pozemky. A víme, kdo jsou vlastníky obou pozemků, jsou to soukromníci,“ uvedl starosta.

Úředníci dnes rozhodnou, co bude se stavbou dál. Autor kříže jim bude muset například doložit statický výpočet a souhlas se stavbou s majitelem pozemku.

„Když doloží požadované věci, jako rozhodně statický výpočet, protože je to jen zapíchnuté v zemi, smlouvu s majitelem pozemku o provedení stavby nebo o odkoupení pozemku a když to bude zemědělský pozemek, tak i vynětí ze zemědělského půdního fondu, tak to lze dodatečně povolit,“ uvedl Pavel Koudela ze stavebního úřadu v Polné.

Pokud autor kříže nedoloží požadované věci v daném termínu, stavební úřad zřejmě nařídí kříž odstranit.

Hana Mikulincová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme