V Bohdanči na Kutnohorsku otevřeli unikátně postavenou rozhlednu

Originální dominantou Kutnohorska se stala rozhledna Bohdanka, pojmenovaná podle obce Bohdaneč, která se o její stavbu zasadila. Obyvatelé Bohdanče se rádi pochlubí, že právě v jejich obci stojí evropský a možná i světový unikát. Přes padesát metrů vysoká rozhledna se z dálky nedá přehlédnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhledna Bohdanka | Foto: Michal Trnka

„Nikde v Evropě ani na světě, co jsme zatím získávali informace, nestojí rozhledna z kulatého dřeva. Klády jsou spojovány ocelovými spoji,“ vysvětluje starosta Bohdanče Jaromír Jůna.

V Čechách podle něho jedna podobná rozhledna stojí – na vrchu Boubín. Je ale nižší než dominanta na Kutnohorsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhlednu Bohdanka u Kutné Hory přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Michal Trnka.

Nápad postavit rozhlednu Bohdanka se zrodil už před téměř osmi lety. Nebylo ale jednoduché dát dohromady všechny projekty a hlavně získat evropskou dotaci na tuto stavbu. Nakonec se to obci povedlo a dnes dopoledne byla nová turistická atrakce slavnostně otevřena.

Rozhledna je vysoká 52,2 metrů a jak Radiožurnálu řekl Pavel Gejdoš z Klubu přátel rozhleden, v ČR jsou podobné rozhledny daleko nižší. „V této výšce se obvykle objevují až kovové stožáry či vysílače. Takovouto dřevěnou rozhlednu bychom našli možná tak poloviční. Například v Bílých Karpatech je několik vyšších dřevěných, ale dosahují zhruba poloviny výšky této stavby,“ prozradil.

Rozhledna Bohdanka je postavená ze smrkového dřeva. Horní část najdete modřínové dřevo, které je odolnější vůči rozmarům počasí. Na její vrchol vede 216 schodů. Z rozhledny je dobře vidět především okolní krajina.

„Vidíme okolní vesnice, které obklopují Bohdaneč. Vzhledem k tomu, že je dneska horší viditelnost není tak dobře jako jindy vidět až na Blaník. A když bude dobrá viditelnost bylo by možné vidět i Krkonoše. Ale ještě jsme to tady neodzkoušeli,“ řekl Stanislav Beneš, místní patriot, který s v Bohdanči narodil

Michal Trnka, Lucie Maňourová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme