V centru Prahy se sešly stovky lidí. Protestovaly proti komunistům

Na pražském Staroměstském náměstí se odpoledne sešli odpůrci komunistů. Demonstrace přesně v den 65. výročí, kdy se v Československu dostali k moci komunisté, se zúčastnily stovky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestní shromáždění s názvem Nedovolme návrat komunistů k moci | Zdroj: ČTK

Demonstrace na Staroměstském náměstí začala ve čtyři odpoledne. Během hodiny se prostor zaplnil stovkami lidí. Akci uspořádaly krajské iniciativy BEZ komunistů.cz a Komunisté nepatří ke kormidlu, které nesouhlasí s rostoucím podílem komunistů na moci.

„My, jako občanské iniciativy, protestujeme, nejenom proti účasti komunistů v krajských radách, ale vůbec proti navracení komunistů z nijak nereformované strany, vlastně rigidní, se starou totalitní ideologií do veřejného života,“ vysvětlil za organizátory Petr Marek.

V davu, který podle organizátorů čítal 1200 až 1500 lidí, podle policie 500, se objevovaly transparenty s hesly 'Nezapomeneme na oběti komunismu' nebo třeba 'Neotvírejme komunistům dveře'.

Na pódiu se střídaly občanské iniciativy. Jejich zástupci mluvili o zločinech komunismu a také o návratu této strany do krajských vlád. Demonstranty také pozdravila bývalá olympionička Věra Čáslavská.

Poslední část protestu začala minutou ticha za oběti komunismu. Prostor poté dostali studenti z jižních Čech, kteří kritizovali vládu ČSSD a komunistů v kraji. Stejně tak se rozebírala vláda v Ústeckém kraji, kde je komunistický hejtman.

Na místě se také podepisovala petice, která nasbírala stovky podpisů. Organizátoři ji pak donesli do sídla ČSSD v Lidovém domě, kam se demonstranti přesunuli. Právě sociální demokraté podle protestujících umožnili návrat komunistů do krajů. Na samém závěru zazpívali demonstranti hymnu.

Petra Benešová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme