V Jáchymově na Karlovarsku zbourali Hornický dům. Problémy ale neskončily

Jáchymov na Karlovarsku se zbavuje ruin, které hyzdí město. Jako první padl k zemi známý Hornický dům. Po čtyřech letech jednání ho město v dražbě koupilo za 72 tisíce korun, oprava už ale byla nesmyslná. Teď však musí řešit radnice další problém, a to s přilehlými opěrnými stěnami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hornický dům v Jáchymově býval společenským centrem, ve kterém kypěl život. Po špatné privatizaci zchátral a nyní se bourá.

Hornický dům v Jáchymově býval společenským centrem, ve kterém kypěl život. Po špatné privatizaci zchátral a nyní se bourá. | Foto: Andrea Štomajerová

Hornický dům byl v minulém století chloubou Jáchymova. Po roce 1989 ho v privatizaci získali zahraniční majitelé, kteří kulturní stánek postupně prodávali.

Naposledy chtěl ruský vlastník z objektu vybudovat hotel. I z tohoto plánu ale sešlo a objekt zchátral. Město se po úspěšné dražbě nakonec největší ruiny ve zbavilo. Tím však problémy neskončily. „Dvě opěrné stěny pokračování domu jsou pravděpodobně ve špatném stavu,“ uvedl starosta Bronislav Grulich.

Jáchymov chtěl na místě po Hornickém domu vytvořit park s malým jevištěm. Konaly by se zde například různé kulturní akce. „Minulý týden jsme tu měli statiky, kteří posoudí a navrhnou způsob práce, udělají se sondy, abychom zjistili skutečný stav opěrných stěn a pak bude navrženo nějaké řešení,“ popsal starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O další postup po zbourání Hornického domu v Jáchymově se zajímala Andrea Strohmaierová

To ale bude stát peníze. Město proto čeká, co odborníci poví. V sázce jsou totiž miliony korun. „Opěrné stěny jsou více než deset metrů vysoké, včetně založení, takže jsou opravdu masivní. Náklady odhaduji ne v řádu jednotek, ale spíše desítek milionů korun,“ vysvětlil Grulich.

V současné době musí město urychleně zabezpečit prostor, který po Hornickém domu zůstal. Vyroste tady betonová zátarasa, která nejenže zajistí bezpečnost, ale pomůže i původní kamenné opěrné zdi, tak aby ji třeba mráz neponičil.

„Vznikla tady 12 až 13 metrů hluboká díra. Svrchu je sem sjezd z Jiráskovy ulice, a pokud by tady někdo v zimě dostal smyk, tak tu hrozí riziko, že by přepadl přes obrubník až dolů a to by mělo tragické následky,“ varoval starosta.

Radnice také uvažuje, že by na betonové stěně po Hornickém domu a vedlejších opěrných zdech mohlo vzniknout třeba parkoviště, záleží ale na výsledcích průzkumů odborníků.

„Pokud bude potřeba vybudovat nové stěny, tak budou založeny s určitým odskokem od původních stěn, čtyři až pět metrů, a prostor nahoře ve špatném stavu mezi stávající a novou stěnou by potom byl dosypán a nějak upraven. Je tady komunikace, v celé ulici chybí parkovací místa, takže by se tady pro potřeby obyvatel vytvořila,“ uzavřel Grulich.

Zchátralých domů je přitom v Jáchymově několik. Město chce opět některé odkoupit v dražbě a zbourat.

Andrea Strohmaierová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme