V Královéhradeckém kraji se množí nehody aut se zvěří

Na podzim se množí počet nehod aut se zvěří. V Královéhradeckém kraji stoupl počet takových nehod za poslední tři roky skoro o polovinu. Většina se naštěstí obešla bez zranění lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srna

Srna | Foto: Jan Ševčík

"Stalo se to na novém Hradci v lese v půl jedné ráno. Vraceli jsme se z dovolené a přes cestu nám přeběhla srna. Řídil muž. Nebylo to příjemné. Měli jsme favorita, který byl celý rozbitý,“ popisuje svůj zážitek ze srážky se zvěří Hana Věchtová z Hradce Králové.

„Zvíře to nepřežilo a my jsme z toho měli trauma hrozně dlouho," dodává Věchtová. Auto bylo zcela zničené, ale řidiči ani nikomu z cestujících se nic nestalo.

Na podzim - v době říje - tradičně lesní zvěř přebíhá silnice nejčastěji, jak potvrzuje Vladimír Košťál z Mysliveckého sdružení na Chlumu na Královéhradecku: "Zvěř vlastně hledá partnerku a dává se do kupy. Na základě toho, že probíhá říje, tak zvěř není tolik plachá jako v jiném období a může dojít ke střetu v silničním provozu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Co by měl dělat řidič po srážce se zvířetem natáčel reportér Bohuslav Štěpánek

S tím by měl každý řidič počítat a podle Petra Hoška ze společnosti BESIP přizpůsobit svou jízdu - zpomalit a kontrolovat obě strany silnice hlavně za tmy:

"Zvěř může být vidět, když ji nasvítí světla a jsou vidět oči. V tom případě maximálně zpomalit, přepnout dálková světla a počítat hlavně s tím, že zvěř se většinou nepohybuje sama, ale že chodí ve stádech. Takže když vidím, že mi jedna srnka přeběhla přes cestu, musím počítat s tím, že se za ní můžou objevit další."

Pokud je srážka se zvěří nevyhnutelná, je důležité silně brzdit, ale nesnažit se zvířeti vyhnout. Pak by byly následky horší. K nehodě se zvěří je třeba vždy přivolat policii.

"Vystoupit z vozidla, označit místo nehody, aby nedošlo k dalším možným dopravním nehodám. Věc oznámit na Policii ČR, která již provede vyrozumění místně příslušnému sdružení myslivců, které zajistí likvidaci zraněného nebo uhynulého zvířete," upřesňuje Jan Čížkovský z krajské policie.

Bez vyšetření nehody se například nedá uplatnit havarijní pojištění. Kdo by si chtěl sraženou zvěř odvézt, může se dopustit krádeže nebo pytláctví.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme