V Lánech uctí výročí narození T. G. Masaryka

V Lánech na Kladensku se dnes sejdou příznivci prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Od jeho narození zítra uplyne sto šedesát jedna let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Garrigue Masaryk | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Zítra uplyne sto šedesát jedna let od narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. V Lánech na Kladensku si Masarykovy příznivci jeho narození každoročně připomínají.

Lány byly letním sídlem významného státníka. Tomáš Garrigue Masaryk také v roce 1937 na lánském zámku zemřel a pochován je na místním hřbitově. Právě tady hodinu před polednem začíná pietní akt.

Poté bude vzpomínková akce pokračovat u Masarykovy jezdecké sochy, která od loňského roku stojí v mírně nadživotní velikosti před lánským zámkem.

Dnešní setkání příznivců významného politika vyvrcholí slavnostním otevřením nové výstavy nazvané Školství za Tomáše Garrigua Masaryka.

Expozice má návštěvníky seznámit především se školským prvorepublikovým systémem. Co konkrétně v muzeu návštěvníci uvidí, shrnuje vedoucí lánského muzea Magdalena Elznicová Mikesková:

„Jsou to především různé slabikáře, učebnice, předměty na výuku chemie, přírodovědy a podobně.“

V rámci oslav výročí bude otevřen pro veřejnost i lánský zámecký park.

Michal Trnka, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme