V Mnichově Hradišti končí firma Stavmek. O práci přijde 161 lidí

V Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku končí své působení společnost Stavmek, která se specializuje na výrobu stavebních strojů a jejich součástek. O práci přijde 161 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnichovo Hradiště | Foto: Město Mnichovo Hradiště

Další existence firmy je v současných ekonomických podmínkách neudržitelná. Tak okomentovala ukončení činnosti výrobce stavebních strojů a jejich komponentů společnost Komatsu, která patří mezi přední světové producenty stavebních a zemních strojů. Stavmek je jednou z dceřiných společností tohoto japonského gigantu.

Stavmek fungoval v Mnichově Hradišti v areálu bývalého Liazu od roku 2004. Podle podnikatelské skupiny bylo snahou učinit firmu výkonnou a ziskovou, to se však zřejmě nestalo.

Skupina Komatsu oznámila, že kvůli ukončení výroby ruší 161 pracovních míst. Ve Stavmeku pracovali kmenoví zaměstnanci i pracovníci najatí přes agentury. Kmenoví pracovníci by měli dostat odstupné.

Zástupci společnosti se sešli i s představiteli radnice. Řeč byla například o odstupném pro zaměstnance, ale i o dopadu zrušení výroby na město.

Podle místostarosty Mnichova Hradiště Jiřího Bíny z ODS je ukončení výroby ve Stavmeku pro osmitisícové město nepříjemnou zprávou, a to nejen z hlediska nezaměstnanosti, ale také kvůli sponzorským darům.

Výrobce stavebních strojů každý rok finančně podporoval zdejší kulturu. Ročně se jednalo zhruba o sto tisíc korun, které prý v napjatém rozpočtu nebyly nezanedbatelné. Přestože společnost ve městě končí, měla by podle místostarosty také ještě letos poslat sponzorské peníze.

Jiří Bína nevyloučil možnost, že část zaměstnanců Stavmeku možná najde novou práci v rámci některého z jiných závodů výrobní skupiny společnosti Komatsu.

Michal Trnka, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme