V Pramenech na Chebsku zahájili nadšenci po 70 letech lázeňskou sezónu

Obec Prameny na Chebsku je známá především svoji velkou zadlužeností. Občanské sdružení, které zde vloni vzniklo, ale chce této pověsti udělat přítrž. A první kroky už podniklo, začalo s obnovou lázeňského parku. Aby místo, kam se v minulosti sjíždělo hodně lidí, více proniklo do podvědomí lidí, koná se zde symbolické zahájení lázeňské sezóny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obec Prameny | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Aby se lidé dozvěděli o historii tohoto místa co nejvíc, nechyběla ve výstavním stanu jedinečná výstava - 140 let od povýšení Pramenů na město. Právě toto jubileum připadá na letošní rok.

Druhá část malé výstavy je věnována kompletně celé historii lázeňského areálu od založení až téměř do současnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O symbolickém zahájení lázeňské sezóny natáčela redaktorka Andrea Strohmaierová

Zhruba 200 lidí přivítal předseda občanského sdružení Obnova obce Prameny Jan Lebl.

„Nyní se nacházíme v bývalém lázeňském parku, který byl založen v roce 1870. Bohužel z úprav, které byly provedeny v tomto roce, se mnoho nezachovalo, ale přesto věřím, že si zachoval svoji unikátní atmosféru,“ řekl mimo jiné.

Jak už to tradičně při zahájení lázeňské sezóny bývá, nechybělo žehnání pramenů. V bývalém lázeňském parku jsou dva - Rudolfův a Giselin.

„Já se pamatuji, že když jsem sem přišel po 90. roce do Teplé, tak tady ještě byla ruina lázeňského domu. Díval jsem se na druhou stranu, než jsme dneska a říkal jsem si, že tu asi byl nějaký park. Vůbec jsem netušil, že tu byly prameny a altány. Mám velkou radost, že je tu tolik lidí. Jsem rád, že se povedlo dobré dílo. Těmto lidem, kteří se snaží do tohoto kraje vnést ducha, fandím,“ říká páter Augustin.

Dříve mnoho návštěvníků i více obyvatel

Obec Prameny byla v historii hodně vyhledávaným místem. Sjížděla se sem na léčení celá řada hostů. Vždyť jen sama obec měla asi 3000 obyvatel. Teď sotva dosáhne počtu 120. I v minulosti ale zahajování lázeňské sezóny nechybělo.

„Je to tedy první zahájení lázeňské sezóny poté, co byly lázně zdemolovány. Takže už se nacházíme v zaniklých lázních. Oficiální zahájení lázeňské sezóny - tradiční a původní - od roku 1945 neproběhlo. A jak to bylo předtím, není známo. Takže po více než 70 letech,“ říká Lebl.

Občanské sdružení má za sebou obnovu první části lázeňského parku.

„Byla to obnova a oprava Rudolfova a Gizelina pramene, jejichž vývěry se nacházejí v tomto parku. Proběhla oprava výdřev jímek, přepadu a poté stavba altánku nad vývěry,“ popisuje Lebl.

Byla to dost náročná práce, z parku za ta léta totiž doslova a do písmene vyrostla džungle. "Byla tu vysoká tráva, vysoké keře, kamenné zídky jsou nové, přepad byl zasypaný, jímky byly zarostlé. Výdřev je nová,“ dodal Lebl.

Zahájení lázeňské sezóny v Pramenech byť jen symbolické, ale se vším všudy, vrátilo návštěvníky do 30. let minulého století.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme