Ve Frýdlantu po více než 60 letech opět ožil tamní pivovar

V severočeském Frýdlantu po více než šedesáti letech opět ožil tamní redernovský pivovar. Archivy se o něm zmiňovaly už ve 14. století. Nejvíc v něm pivovarníci vyráběli pěnivý mok v minulém století, od roku 1949 ale pivovar chátral. Teď díky novému majiteli Markovi Vávrovi doslova vstává z mrtvých.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Frýdlant, náměstí a radnice

Frýdlant, náměstí a radnice | Foto: Filip Jandourek

Marek Vávra ukazuje prvním návštěvníkům zchátralý areál bývalého industriálního pivovaru a zbytky původní redernovské budovy. Po roce 1949 tam byl sklad zeleniny a zrály tam sýry. Využívala se například nejkrásnější hala s klenutými stropy, kde byl dříve sklad ječmene nazývaný humno.

Letokruhy na použitých trámech označují dobu, ze které pocházejí: "Dřevo, které je použité na krovu toho humna, je skácené v letech 1750." V humně bude letní restaurace a už teď je jisté, že to bude hospůdka spojená s příběhem Albrechta z Valdštejna a jeho frýdlantského panství.

Podle Marka Vávry, který miluje historii pivovarnictví, je pro něj ale teď důležitější vyrábět co nejdřív pivo - jedna část pivovaru je už opravená a svítí nerezovým pivovarnickým zařízením:

Přehrát

00:00 / 00:00

V rekonstruovaném frýdlantském pivovaře natáčela redaktorka Ivana Bernáthová

„Tady se může vařit pivo během dvou tří týdnů," říká Marek, podle kterého se už jen čeká na povolení hygieny. "Máme tady ležácké tanky, vířivku a nahoře nádobu na ledovou vodu, na horkou vodu, kompresor, chlazení."

Kdysi se tu podle záznamů vařilo silné černé pivo, které nemělo jméno. To frýdlantské teď dostane jméno po vévodovi „Albrecht“. Vyráběná třináctka bude mít dokonce příchuť medu.

"Budeme tady vařit Ale to jsou piva, která vařili v Anglii pro Indickou plavební společnost. Anglická piva totiž nevydržela na lodích, takže vařili pivo silnější a silně chmelené," vysvětluje majitel pivovaru a dodává, že nebude samozřejmě chybět jedenáctka ležák.

varna zámeckého pivovaru | Foto: Zdeněk Trnka

Pivo se bude stáčet ručně do speciálně vyrobených lahví, které poslouží i jako originální suvenýr. Z výroby piva se ale pivovar neuživí, ani z toho nezbudou peníze na další opravy. Hlavním zdrojem příjmů má být škola pro sládky, kteří budou v pivovaru taky ubytovaní.

Pro město Frýdlant, které pivovar Markovi Vávrovi prodalo, je tento záměr příslibem pro další pracovní místa a snížení nezaměstnanosti, která vysoce přesahuje 12 procent. „A myslím si, že dlouhodobě to nebude lepší," konstatuje starosta Dan Ramzer z ODS, který se v poslední době spíš smutně dívá za odcházejícími firmami, než aby nějaké vítal. Frýdlantský pivovar snad bude výjimkou, doufá starosta.

Další malý pivovar teď otevřel i v Krásné Lípě na Děčínsku. Vaří tam pět piv a práci v něm našli i lidé se zdravotním postižením.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme