EURO 2020

Česko 0:1 Anglie

Ve Štětí na Litoměřicku bude malá vodní elektrárna, její zisk půjde na charitu

Stavbaři ve Štětí na Litoměřicku dokončují hrubou stavbu vodní elektrárny. Příští rok má začít ve zkušebním provozu dotovat péči o těžce nemocné nebo umírající děti a jejich rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní elektrárna ve Štětí na Litoměřicku | Foto: Iva Zítková

Projekt vzniká z příspěvků dárců, kteří musejí na stavbu elektrárny poslat bezmála jednu miliardu korun. V těchto dnech jeřáb usazuje ve strojovně části technického zázemí. Vodní elektrárna bude vybavená také unikátním zařízením pro plašení ryb.

„Ve vtoku je příčná rýha se čtvercovými otvory. Ta rýha bude osazená diodami ve vodotěsném plexiskle a v těch čtvercových otvorech budou vodotěsné reproduktory. Světlo z diod a frekvence z reproduktorů budou ryby plašit,“ popsal zařízení stavbyvedoucí Jiří Škranc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Štětí na Litoměřicku budují malou vodní elekrárnu. Její výnos půjde na charitu. Víc v reportáži Ivy Zítkové

Elektrárnu na vlastní náklady staví firmy Metrostav a Zakládání staveb. Příští rok ji předají obecně prospěšné společnosti Energia, která na projekt shání sponzorské dary a bude elektrárnu provozovat. Peníze půjdou pouze na provoz a charitu.

„Charitativní společnosti většinou dostanou dar a ten pak spotřebují na konkrétní charitativní akci. Tady je to tak, že když dárce věnuje dar, tak my ho zainvestujeme do vodní elektrárny, a ten dar se tak stává obnovitelným. Vlastně věčným,“ řekl Marek Černocký ze společnosti Energia.

Peníze, vydělané provozem elektrárny, půjdou například do Dětského hospice v Malejovicích u Kutné hory. Jeho provozovatel - Nadační fond Klíček - doufá, že peníze z provozu elektrárny umožní rozšířit služby hospice pro více dětí a rodin. Podle odhadů by hospic mohl získat až osm milionů korun ročně.

Nikola Bojčev, Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme